RAPORT

Pogarda

Marszałek Sejmu: TSUE próbuje uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne Polski

TSUE wydał orzeczenie, którego realizacja w ocenie przedstawicieli władz, zagraża bezpieczeństwu Polski (fot. Alexandre MARCHI/MAXPPP/Forum)
TSUE wydał orzeczenie, którego realizacja w ocenie przedstawicieli władz, zagraża bezpieczeństwu Polski (fot. Alexandre MARCHI/MAXPPP/Forum)

Najnowsze

Popularne

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek napisała na Twitterze, że unijny Trybunał Sprawiedliwości „próbuje uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne Polski”. Marszałek skomentowała orzeczenie nakazujące zamknięcie kopalni Turów i zadeklarowała, że „będziemy kierować się polskim interesem”.

Elżbieta Witek przypomniała także o sprawie gazociągu Nord Stream 2.

TSUE nakazał dziś Polsce natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia postępowania wszczętego z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska twierdzi, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju. Jak wyjaśniała eurodeputowana Anna Zalewska, ekspertyzy polskich i czeskich instytutów wykazały, że problemy Czechów z wodą nie wynikają z działalności kopalni. Z kolei jej zamknięcie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

-> Przeczytaj także o deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego w tej samej sprawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej