RAPORT

Pogarda

Premier o decyzji TSUE: Nie podejmiemy działań godzących w bezpieczeństwo energetyczne

Najnowsze

Popularne

Dzisiejsza decyzja TSUE jest bezprecedensowa i sprzeczna z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Podjęte działania są nieproporcjonalne – stwierdził w wydanym oświadczeniu premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji TSUE ws. kopalni Turów.

TSUE nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do...

zobacz więcej

W piątkowym komunikacie prasowym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

W lutym Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do TSUE w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów. Praga domagała się wstrzymania wydobycia w Turowie do czasu decyzji TSUE. W piątkowym postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta uwzględniła wniesiony przez Czechy wniosek do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku.

Stanowisko premiera Morawieckiego


Odnosząc się do tej decyzji premier Mateusz Morawiecki podkreślił w opublikowanym w piątek oświadczeniu, że „żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich”. Jak pisze, do takich obszarów należy właśnie bezpieczeństwo energetyczne.

Szef polskiego rządu zwraca uwagę, że z kopalnią Turów wiąże się nawet 4-7 proc. produkcji energii elektrycznej naszego kraju. „Od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów obywateli Polski. Zależy od niej normalne życie obywateli naszego kraju” – czytamy w oświadczeniu.

Premier Morawiecki napisał również, że na ten moment TSUE „nie rozstrzygnęło zasadniczego sporu”, jednak piątkowa decyzja ws. kopalni Turów ingeruje „w sposób nieodwracalny w jego istotę”. Jak zaznaczono w oświadczeniu, polski rząd „nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej