RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Amerykańska premiera filmu o małżeństwie Żabińskich, którzy ukrywali Żydów w warszawskim zoo [WIDEO]

Małżeństwo opiekunów stołecznego zoo uratowało około 300 Żydów (fot. Materiały prasowe)
Małżeństwo opiekunów stołecznego zoo uratowało około 300 Żydów (fot. Materiały prasowe)

Na 22 czerwca zapowiedziano amerykańską premierę filmu „O zwierzętach i ludziach”, wyprodukowanego przez TVP SA przy wsparciu resortu kultury oraz samorządów Mazowsza i m.st. Warszawy. Widzowie z USA będą mogli poznać historię Jana Żabińskiego, dyrektora warszawskiego zoo i i jego żony Antoniny, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów. Reżyser Łukasz Czajka bazował na archiwaliach i wspomnieniach żyjących świadków wydarzeń. Bilety można już zamawiać, także przez internet. 

Widzowie z USA zainteresowani obejrzeniem filmu „O zwierzętach i ludziach” mogą znaleźć adresy kin i godziny seansów pod tym adresem. Na stronie nożna również zakupić bilet.

Żabińscy uratowali około 300 osób, które znalazły schronienie w ich domu w czasie wojny. Wiele z nich zostało przemyconych przez Jana Żabińskiego z getta. Akcja filmu zaczyna się jednak wcześniej, na kilka lat przed wojną. Ogród zdobył już wtedy międzynarodową renomę, a latem 1939 r. wyglądał naprawdę okazale.

Of Animals and Men (O zwierzętach i ludziach) – trailer EN 30 s from TVP Sales on Vimeo.


W obrębie ogrodu mieszkali ludzie – rodzina Żabińskich, których willa znajdowała się w samym sercu placówki. Żyli w zgodzie z czworonogami, wpuszczając je nawet do środka. Idealną koegzystencję i sielankowy krajobraz brutalnie zniszczyło wejście wojsk niemieckich.

Of Animals and Men (O zwierzętach i ludziach) – trailer EN 20 s from TVP Sales on Vimeo.


Bomby zniszczyły zabudowę i przetrzebiły zwierzęta. W swoim domu, ale również w klatkach po zwierzętach małżeństwo ukrywało uciekinierów.

Of Animals and Men trailer from Moving Story Entertainment on Vimeo.


Czajka odnalazł we wspomnieniach córki niezwykłej pary wyjątkowe porównanie. Ukrywający się dostawali pseudonimy zależne od miejsca ukrycia. Ci, którzy zajmowali bażanciarnię, stawali się „bażantami”, inni byli „wiewiórkami”, nawet „chomikami”. Nie było w tym ciennia pogardy czy szyderstwa – zapewniała. Raczej włączenie ukrywających się do grona najbliższej rodziny, którą przed wojną stanowiły wszelkie zamieszkujące ten teren istoty.
teraz odtwarzane
„O zwierzętach i ludziach” trailer

Nie żyje Teresa Żabińska-Zawadzki

W nocy z soboty na niedzielę odeszła w wieku 77 lat Teresa Żabińska-Zawadzki, córka Jana i Antoniny Żabińskich, odznaczonych medalem Sprawiedliwi...

zobacz więcej

Narratorem filmu jest Antonina Żabińska. Jej voiceover, wykonany przez aktorkę Marię Pakulnis, bazuje na prawdziwych wydarzeniach z życia Antoniny, jej rodziny i zoo, które zawarła we wspomnieniach wydanych w książce. Są to refleksje pani Antoniny na temat bliskich jej ludzi i zwierząt, sytuacji w zoo przed i w czasie wojny, ale też jej wzruszające komentarze opisujące sytuację Warszawy i Polski w czasie wojny.

W filmie wykorzystane zostały zarejestrowane rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami zdarzeń – Moshe Tiroshem ocalałym dzięki ukryciu w zoo i Krzysztofem Prochaską, którego matka ukrywała się u Żabińskich, oraz z Teresą Żabińską, córką Jana i Antoniny. Użyto także takich filmów archiwalnych, na których widzimy rodzinę państwa Żabińskich, ich willę oraz zoo, a które nie były nigdy wcześniej publikowane.

Zwięrzęta – cisi bohaterowie filmu


W filmie obserwujemy emocje, także te, które w zaszczutych ludziach wywołują zwierzęta przy spotkaniu oko w oko. Ale cichymi bohaterami filmu są również one same i ich reakcje na przemoc (np. przerażony lew, małpy obserwujące bombardowanie zoo). Formalnym założeniem jest to, że akcja całego filmu rozgrywa się wewnątrz ogrodu zoologicznego lub w przypominających zoo terenach parkowych. Złamano tę zasadę dopiero wtedy, gdy artyleria niemiecka zajmuje teren zoo, a narratorka, Antonina Żabińska musi opuścić ogród.

Tę niezwykłą opowieść amerykańscy widzowie będą mogli oglądać na ekranach kin od 22 czerwca. Jednego dnia zostanie wyświetlony w co najmniej 500 kinach w USA. W jego promocję włączy się polski MSZ i Ambasada RP w Waszyngtonie. Głównymi kanałami przekazywania informacji o premierze będą także organizacje żydowskie, instytucje zajmujące się upamiętnianiem II wojny światowej, muzea – w tym muzea Holokaustu – i uniwersytety.

-> Przeczytaj też: „Arka w potopie niemieckiego zła”. Uhonorowano Jana i Antoninę Żabińskichteraz odtwarzane
Film „O zwierzętach i ludziach” – slajdy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej