RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes PiS o zmarłym Jerzym Wilku: Szedł drogą trudną

Żegnamy człowieka, który szedł drogą trudną, w której trzeba było przełamywać wiele trudności, w której trzeba było często iść pod prąd – mówił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas nabożeństwa pogrzebowego Jerzego Wilka, które odbyło się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

Nie żyje były poseł. Miał koronawirusa

Nie żyje Edward Gnat, były poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz radny sejmiku łódzkiego. Miał 80 lat, zmarł w środę. Był zakażony...

zobacz więcej

Prezes PiS przypominał także działalność Jerzego Wilka w opozycji antykomunistycznej w okresie PRL oraz samorządową po 1989 r. Podkreślał zaangażowanie Wilka w działalność na rzecz niepełnosprawnych.

– Był człowiekiem, który robił to, co zapowiadał, który w trakcie kampanii z 2013 roku zapowiedział, że wiele rzeczy w Elblągu zmieni i wykonał ten program w 100 procentach. Zrobił wszystko, co zapowiedział – mówił Jarosław Kaczyński, nawiązując do wygranej kampanii w wyborach na prezydenta Elbląga.

– Był przy tym człowiekiem spokojnym, cichym, w jakieś mierze wycofanym, a łączył te cechy z energią, umiejętnością działania, umiejętnością doboru współpracowników, tym wszystkim, co buduje sukces, ale nie sukces osobisty, indywidualny, ale sukces zbiorowy – wspominał zmarłego posła prezes PiS.

Nie żyje Aleksander Sopliński. „Był wzorem”

W wieku 79 lat zmarł Aleksander Sopliński, były poseł, wiceminister zdrowia, lekarz, wieloletni ordynator szpitala w Ciechanowie. O jego śmierci...

zobacz więcej

Wśród priorytetowych działań i propozycji zmarłego posła na rzecz regionu wymieniał kwestię przekopu Mierzei Wiślanej. Prezes Kaczyński podkreślał, że zmarły Jerzy Wilk zostanie zapamiętanych przez wszystkich, którzy „szli wraz z nim długą, przeszło 30-letnią drogą”.

Szef klubu parlamentarnego PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odczytał list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która przypominała drogę Jerzego Wilka od opozycji w okresie PRL-u przez działalność samorządową po pracę poselską. „W swoim życiu kierował się dobrem ojczyzny, jak również głęboką troską o człowieka” – napisała Witek.

Dodała, że „niestrudzoną pracą, doświadczeniem oraz wiedzą służył PiS, a przez lata jako samorządowiec swojemu rodzinnemu miastu” – dodała.

Zobacz także: Nie żyje działacz opozycji demokratycznej w PRL


Nie żyje Jan Kilian, były poseł PiS

Zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Starogardzie Gdańskim. O jego śmierci poinformował na Twitterze wiceminister...

zobacz więcej

Marszałek Sejmu złożyła również wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego.

Prezydent Andrzej Duda w uznaniu działalności publicznej Jerzego Wilka nadał mu pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrała wdowa po zmarłym, Teresa Wilk.

Poseł Jerzy Wilk zmarł w ubiegłą niedzielę po długiej chorobie, miał 66 lat. Był wieloletnim samorządowcem, w latach 2013-2014 prezydentem Elbląga, posłem na Sejm RP VIII i IX kadencji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej