RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Solidarna Polska wzywa Trzaskowskiego: „Nie” dla zwężania Al. Jerozolimskich

Stołeczni posłowie i radni Solidarnej Polski zaapelowali do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, aby zrezygnował z planu zwężenia Al. Jerozolimskich. Na tej arterii pomiędzy Marszałkowską a Nowym Światem ma zostać po jednym pasie ruchu w każdą stronę.

Warszawa: Główna ulica zostanie zwężona. Tylko jeden pas ruchu dla kierowców

Przy okazji remontu kolejowej linii średnicowej, stołeczny ratusz chce przebudować Aleje Jerozolimskie. Na odcinku od Marszałkowskiej do Nowego...

zobacz więcej

– Apelujemy do prezydenta Trzaskowskiego, aby to szaleństwo zatrzymał, aby anulował planowany przetarg na realizację zwężenia Al. Jerozolimskich – powiedział Sebastian Kaleta, poseł Solidarnej Polski podczas konferencji zorganizowanej przed stołecznym ratuszem.

Dodał, że plany przebudowy Al. Jerozolimskich powinny być poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami i analizami natężenia ruchu.

Zwężenie głównej arterii niespotykane na skalę europejską


Wyjaśnił, że chodzi o to, by „ewentualne zmiany z jednej strony pozwoliły warszawiakom płynnie się poruszać po mieście, a z drugiej strony by oczekiwania mieszkańców dotyczące zwiększenia zieleni w przestrzeni miejskiej były zrealizowane”.

– Zwężenie głównej arterii miasta do jednego pasa jest niespotykane na skalę europejską – powiedział. Zwrócił uwagę, że Al. Jerozolimskie stanowią główną drogę dojazdu m.in. do Dworca Centralnego. – Czy znajdziemy w jakiejkolwiek stolicy europejskiej dworzec, do którego jest tak utrudniony dojazd? – zapytał. Radny dzielnicy Targówek Cezary Wąsik przypomniał na konferencji, że Hanna Gronkiewicz-Waltz, a potem Rafał Trzaskowski obiecywali budowę wielu ważnych dla warszawy ulic, w tym obwodnicę śródmiejską i ul. Nowotrocką, a do tej pory nie zostały zrealizowane.

Blokada w centrum Warszawy. Brygada chemiczna zabezpieczyła zostawiony pojemnik

Służby zablokowały w sobotę po południu na około dwie godziny przejazd Alejami Jerozolimskimi od wysokości ul. Kruczej w kierunku Pragi. Powodem...

zobacz więcej

Podkreślił, że obwodnica już w 2006 r. była „pozycjonowana jako bardzo ważna inwestycja”, a ul. Nowotrocka „od 30 lat nie jest realizowana, bo wiecznie nie ma pieniędzy”.

– W zamian mamy ideologiczne zwężanie jezdni, powiększanie korków i pogarszanie jakości powietrza – ocenił.

W czwartek wiceprezydent Michał Olszewski zapowiedział przebudowę Al. Jerozolimskich. Na odcinku od Marszałkowskiej do Nowego Światu kierowcy będą mogli korzystać tylko z jednego pasa ruchu w każdą stronę.

Ukłon w stronę rowerzystów


Więcej miejsca zyskają za to rowerzyści, dla których zostanie wytyczona ścieżka o szerokości trzech metrów z każdej strony ulicy. Między jezdnią a ścieżką zasadzony ma być szpaler drzew.

Zmiany dotkną również parkujących. Po przebudowie w zatoce postojowej będzie można parkować tylko równolegle, co znacząco zmniejszy liczbę miejsc parkingowych. 

Prace mają się zakończyć w 2027 lub 2028 r.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej