RAPORT

Pogarda

Chiński reżim boi się aut marki Tesla

Auta marki Tesla posiadają wiele kamer, ułatwiających między innymi parkowanie (fot. Pexels)
Auta marki Tesla posiadają wiele kamer, ułatwiających między innymi parkowanie (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Pracownikom niektórych urzędów w Chinach zabroniono parkowania samochodów marki Tesla na terenie placówek rządowych z powodu obaw związanych z montowanymi w tych pojazdach kamerami – podała Agencja Reutera, powołując się na dwa anonimowe źródła.

Przyczajony tygrys, ujawniony smok

O ile Rosja może stanowić jedynie czasowe zagrożenie – dopóki Władimir Putin jest u władzy – o tyle Chiny stanowią nie tylko stałe, lecz także...

zobacz więcej

Agencja ocenia ten zakaz jako najnowszy przejaw nieufności chińskich władz wobec amerykańskiej firmy Tesla w czasie utrzymujących się napięć w relacjach pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem.

Według źródeł pracownicy co najmniej dwóch agencji rządowych w Pekinie i Szanghaju zostali słownie poproszeni przez przełożonych o nieparkowanie należących do nich elektrycznych tesli na terenie urzędów. Nie jest jasne, czy podobne reguły wprowadzono w innych chińskich agencjach i miastach, a władze nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

Choć wiele firm motoryzacyjnych montuje w samochodach kamery i czujniki pomagające kierowcom w manewrach, takich jak cofanie czy zmiana pasa ruchu, zakaz parkowania dotyczy tylko tesli – zaznacza Agencja Reutera. Wcześniej informowała, również na podstawie anonimowych źródeł, o zakazie wjazdu samochodów tej marki do niektórych obiektów wojskowych w Chinach.

Gdzie trafiają dane?


Producenci samochodów instalują w pojazdach coraz więcej kamer i czujników obserwujących otoczenie. Kontrola nad tym, w jaki sposób dane z tych urządzeń są używane, dokąd są wysyłane i gdzie się je przechowuje, jawi się jako nowe wyzwanie dla branży i urzędów regulacyjnych na całym świecie.

Szef firmy Tesla Elon Musk wielokrotnie mówił o wartości danych zbieranych przez samochody dla rozwoju pojazdów autonomicznych. Po doniesieniach o zakazie wjazdu na niektóre tereny wojskowe w Chinach przekonywał jednak, że gdyby Tesla używała samochodów do szpiegowania, zostałaby zamknięta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej