RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kaczyński o fuzji Orlenu i Lotosu: Umożliwi stworzenie europejskiego koncernu

Lider PiS zabrał głos ws. fuzji Orlenu i Lotosu (fot. Forum/Gazeta Polska/Zbyszek Kaczmarek)
Lider PiS zabrał głos ws. fuzji Orlenu i Lotosu (fot. Forum/Gazeta Polska/Zbyszek Kaczmarek)

Fuzja Orlenu i Lotosu umożliwi stworzenie koncernu na poziomie europejskim. To bardzo duża szansa umacniania jedności Międzymorza – otwarcie się na Rumunię, Litwę, ale i na Niemcy – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Interii.

Jarosław Kaczyński mówi o korporacjonizmie i zapowiada ustawę antykorupcyjną

„Możliwości wykonawcze są większe, ale blokuje je mechanizm administracyjny.(…) Dla przykładu – droga szybkiego ruchu Warszawa – Kraków kończy się...

zobacz więcej

Prezes PiS wzostał zapytany, czy fuzja Orlenu i Lotosu nie będzie groźna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Warunki Komisji Europejskiej są takie, że może to otworzyć furtki dla „innych szatanów, którzy mogą być czynni”. – Ze Wschodu... W mojej ocenie nie ma takiego niebezpieczeństwa – odpowiedział Kaczyński.

– Taka fuzja umożliwi nam stworzenie takiej korporacji, która w zasadzie zablokuje możliwość wrogiego przejęcia, ale przede wszystkim utworzyć koncern na poziomie europejskim. To bardzo duża szansa umacniania jedności Międzymorza - otwarcie się na Rumunię, Litwę, ale i na Niemcy. Krótko mówiąc, to szansa na to, by w Polsce istniało coś naprawdę dużego – stwierdził polityk.

Na uwagę, że te kolejne części infrastruktury, których będzie musiał pozbyć się Lotos, Kaczyński odpowiedział, że są tam przewidziane odpowiednie zabezpieczenia.

– Lotos bez takiej fuzji z czasem musiałby iść na bankructwo, bo na czystej ropie się dziś daleko nie zajedzie. A my chcemy, by był to koncern petrochemiczny, a z drugiej strony energetyczny, stąd też PGNiG w tym pakiecie. Tylko wtedy to może być duża siła. A jednocześnie odegrać dużą rolę w budowie Międzymorza na poziomie ekonomicznym i infrastrukturalnym. Kampanię przeciwko panu (Danielowi) Obajtkowi widzę właśnie jako część ataku na te inicjatywy – ocenił.

Jarosław Kaczyński: Wszystko wskazuje na to, że będę kandydował na prezesa PiS

– Wszystko wskazuje na to, że podczas [najbliższego] kongresu będę kandydował na szefa partii ponownie – oznajmił wicepremier Jarosław Kaczyński w...

zobacz więcej

Prowadzący rozmowę zwracali też uwagę, że dla wyborcy PiS liczba nieruchomości prezesa Orlenu robi wrażenie. – Rzecz w tym, że nikt - choć wielu się starało - nie jest w stanie mu udowodnić, że nie był w stanie tego kupić – odparł prezes PiS.

– Na wszystko ma dowody, jest człowiekiem zapobiegliwym. Szanowni panowie, kto w biznesie - ktoś, kto jest nadzwyczajnie sprawny w tej kwestii - nie szuka różnych możliwości wzbogacenia się? Są oczywiście abnegaci życiowi jak siedzący przed wami, ale ja się biznesem nie zajmowałem – dodał.

– Za czasów poprzedników bywali tacy ludzie, przy których Obajtek to mała waga. Może nie wszyscy, ale większość – powiedział Kaczyński, odpowiadając na sugestię, że gdyby sprawa dotyczyła prezesa Orlenu za poprzedniej władzy, to pewnie mówiłby inaczej.

Czytaj także: „Połączenie nauki i biznesu” PKN Orlen otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej