RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polski Ład. Premier Morawiecki: Dopuszczam pewne zmiany

Premier Mateusz Morawiecki apeluje o szczepienie się (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Premier Mateusz Morawiecki apeluje o szczepienie się (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Polski Ład jest programem otwartym, bardziej zresztą społecznym niż politycznym. Dlatego w ostatnich dniach rozmawiałem z samorządowcami, przedsiębiorcami, młodymi, polskimi rodzinami, by projekt szlifować – wskazał w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” premier Mateusz Morawiecki. Przestrzegł również przed lekceważeniem pandemii.

Premier o finansowaniu służby zdrowia: Chcemy dojść do 6 proc. PKB za dwa lata

W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy dojść do 6 proc., a w ciągu sześciu lat 7 proc. wydatków PKB na służbę zdrowia. To nasz „Plan na zdrowie” i...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki nie wykluczył, że Polski Ład, program przygotowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy, będzie ewoluował. „Pewne rozwiązania będą zrealizowane w zaproponowanym kształcie, ale dopuszczam pewne zmiany konstrukcji Polskiego Ładu - na dobre pomysły nigdy nie jest za późno. O ile stoją za nimi konkretne źródła finansowania” – podkreślił.

Na Polskim Ładzie według wyliczeń zyska ponad 90 proc. emerytów i rencistów, lecz część młodych ludzi, często specjalistów, żali się z powodu pominięcia ich w gospodarczych planach rządu, ludzie, którzy nie zdążyli założyć rodziny, a kariera im to uniemożliwia czy odwleka.

„Dla nich przygotowaliśmy już rozwiązanie wdrożone dwa lata temu: utrzymamy PIT 0 proc. do 26. roku życia, co znakomicie się sprawdza. Młodzi mają też możliwość działalności przez dwa lata na obniżonym ZUS-ie. Od wystawienia pierwszej faktury dopiero po kilku ładnych miesiącach przystępuje się do płacenia danin. W przypadku starszych specjalistów IT przewidujemy skorzystanie z kosztów uzyskania przychodu na poziomie 50 proc. A to przecież kolejna już zmiana na korzyść” – argumentował premier.

„Przed rokiem podnieśliśmy zasadniczo koszty uzyskania przychodów, co też pomniejsza podatek do zapłacenia. To powoduje, że efektywna stawka podatkowa jest niższa dla tej grupy. Resort finansów dołoży starań, by udrożnić ten proces – informatycy, specjaliści od gospodarki cyfrowej będą mogli uzyskać zaświadczenie w celu skorzystania z ulgi. No i, last but not least, kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł obowiązuje niezależnie od wieku, więc skorzystają na niej też młodzi po 26. roku życia” – dodał.

Jarosław Kaczyński mówi o korporacjonizmie i zapowiada ustawę antykorupcyjną

„Możliwości wykonawcze są większe, ale blokuje je mechanizm administracyjny.(…) Dla przykładu – droga szybkiego ruchu Warszawa – Kraków kończy się...

zobacz więcej

Prawa ekonomii


Szef rządu odniósł się również do rosnących cen domów i mieszkań.

„Budujemy więcej, ale nadal zbyt mało w stosunku do potrzeb. W ekonomii nie sposób ominąć żelaznego prawa popytu i podaży. Gdy podaż jest za niska w stosunku do popytu – a przypominam, że Polacy wracają z emigracji, mają pracę, kraj przyciąga specjalistów – to ceny rosną” – zwrócił uwagę.

„Musimy uruchomić potencjał wszystkich sił – państwowych, prywatnych i samorządowych. Niech nowych mieszkań powstaje nawet w nadmiarze, żeby to spółdzielcy, deweloperzy i TBS-y szukali klienta, a nie odwrotnie. Co się wtedy stanie? Wytworzy się presję cenową w dół, a nie w górę. Dlatego też w programie mieszkaniowym w Polskim Ładzie chcemy skorzystać z sił rynkowych, spółdzielczych, samorządowych i z możliwości wszystkich obywateli. Dlatego zaproponowaliśmy ułatwienia dla budowy domów do 70 metrów kwadratowych, a chcemy ułatwić powstawanie jeszcze większych” – wyjaśnił Morawiecki.

Premier został również zapytany o obecny stan pandemii i fakt, że wiele osób odmawia szczepienia się bądź przyjęcia drugiej dawki preparatu, co zwiększa ryzyko wystąpienia groźniejszej czwartej fali zachorowań.

Koronawirus to nadal śmiertelne zagrożenie. Niejeden już raz nas przechytrzył: już myśleliśmy, że będzie lepiej, a on powracał ze zdwojoną siłą. Tak może być i tym razem. A przecież tak bardzo nie chcemy wracać do obostrzeń, zamykania gospodarki. Dlatego apeluję do wszystkich Polaków, aby skorzystali ze szczepień – tylko tak możemy postawić tamę kolejnym falom epidemii” – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej