RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier: Po COVID-19 potrzebujemy śmiałej reakcji państwa

Premier Mateusz Morawiecki (fot. Forum/FotoNews/MACIEJ GOCLON)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. Forum/FotoNews/MACIEJ GOCLON)

Najnowsze

Popularne

Transformacja sprawdziła się może w 85 proc. Nie zamierzam pomniejszać zasług pierwszej fali kapitalizmu w Polsce – ale zwracam uwagę też na jej ogromne deficyty. Próbujemy im zaradzić Polskim Ładem. Chcemy wesprzeć osoby słabiej zarabiające, te, które otrzymują dziś 2000-5000 zł miesięcznie – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z „Polska The Times”.

Pielęgniarki do wyższej grupy zarobkowej, znaczne wzrosty płac salowych i fizjoterapeutów

Rząd skieruje do Sejmu w trybie pilnym projekt ustawy o płacy minimalnej w służbie zdrowia. Dotyczy on nie tylko pielęgniarek. – W wypadku grup...

zobacz więcej

Na pytanie, czym różni się Polski Ład od Planu Morawieckiego, premier wskazał, że Polski Ład jest kolejnym impulsem służącym wyrwaniu się z pułapki średniego rozwoju.

„W pierwszej kadencji naszych rządów zdecydowanie postawiliśmy na politykę społeczną i skuteczną poprawę finansów publicznych. Teraz kontynuujemy, a w niektórych miejscach wzmacniamy, tworząc jednocześnie ramy do dynamicznego rozwoju gospodarczego” – powiedział.

Dodał, że jednocześnie ten program to wielki plan inwestycyjny, który ma na celu podnieść produkcyjność polskiej gospodarki.

Wskazał, że w latach 2015-22 dochody przeciętnej rodziny rosną średnio o 3700 zł do prawie 8 tys. „A wiec zwykła polska rodzina 2+2 w ciągu siedmiu lat podwoi swój dochód” – podał.

„Wierzę, ze Polski Ład będzie też podstawą do wzrostu konkurencyjności naszej gospodarki. Przed Polską kilka dobrych lat” – podkreślił premier.

Premier o finansowaniu służby zdrowia: Chcemy dojść do 6 proc. PKB za dwa lata

W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy dojść do 6 proc., a w ciągu sześciu lat 7 proc. wydatków PKB na służbę zdrowia. To nasz „Plan na zdrowie” i...

zobacz więcej

„Chcemy wspierać polskie kompetencje w branżach”


Na pytanie o porównanie Polskiego Ładu do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, gdzie również chodziło o wyjście z pułapki średniego dochodu, choć tam była mowa o polskich produktach podbijających świat, czego nie ma Polskim Ładzie, szef rządu wskazał, że dziś Polska jest między Dalekim Wschodem a Europa Zachodnią.

„W Azji zarabia się dużo gorzej niż u nas, a na Zachodzie – dużo lepiej. Obecnie Polsce udało się dojść do poziomu dochodów stanowiących 77 proc. średniej unijnej. Jeszcze kilka lat temu to było znacznie poniżej 70 proc. Widać więc, że idziemy we właściwym kierunku. Natomiast chcemy bardzo mocno wspierać polskie kompetencje w branżach, w których osiągamy przewagi konkurencyjne na świecie” – wskazał.

Morawiecki pytany był również o trwałość porozumienia ze Zbigniewem Ziobrą. Wskazał, że łączy ich wspólne dążenie do instytucjonalnego wzmocnienia państwa.

„Moja współpraca z ministrem sprawiedliwości układa się dużo lepiej niż się wydaje” – powiedział.

Przeczytaj też: Polski Ład. Premier Morawiecki: Dopuszczam pewne zmiany

Morawiecki: Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady

Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady i będziemy podejmowali działania, żeby takim hubem się stała. Jedną z Dolin Wodorowych...

zobacz więcej

Czy premier chce być wiceprezesem partii?


„Dopomagałem go w reformie wymiaru sprawiedliwości, od kiedy zaczęła być ona wprowadzana. Minister sprawiedliwości miał moje pełne wsparcie w jej realizacji Naprawdę życzyłbym sobie, żeby była ona jak najszybciej dokończona” – dodał.

Na pytanie o konflikt ws. sądownictwa z KE, premier zaznaczył, że „ma nadzieję, że Komisja Europejska doceni propozycje reform, które chcemy przedstawić”.

Jak podkreślił, z polskiej konstytucji art. 176 jasno wynika prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwości. Poza tym polski wymiar sprawiedliwości cały czas jest ogromnie nieefektywny – powiedział.

Premier był pytany, czy zostanie wybrany wiceprezesem partii podczas kongresu PiS, który ma się odbyć na początku wakacji.

„Ta decyzja należy do kierownictwa politycznego partii” – odpowiedział. Dodał, że jeśli dostanie taką propozycję, będzie za nią bardzo wdzięczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej