RAPORT

Atak na Jana Pawła II

USA odstąpią od sankcji na firmę budującą Nord Stream 2. Podają powód

Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców (fot. Getty Images)
Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Departament Stanu powiadomił w raporcie dla Kongresu, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego. Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców.

USA cofają sankcje na Nord Stream 2. Media „chwalą Bidena, Trumpa by krytykowały”

Administracja prezydenta USA Joego Bidena zrezygnowała z części sankcji nałożonych na spółkę realizującą budowę gazociągu Nord Stream 2. – Co by...

zobacz więcej

W raporcie przedłożonym w środę Kongresowi Departament Stanu potwierdził, że firma Nord Stream 2 AG i jej szef Matthias Warnig zaangażowani są w działalność podlegającą, zgodnie z prawem USA, sankcjom. Odstąpienie od nich tłumaczył jednak „względami bezpieczeństwa narodowego”.

Dlaczego USA zmienia zdanie?


„Administracja Bidena stwierdziła, że powstrzymanie Nord Stream 2 to strzał na oślep teraz, gdy gazociąg z Rosji do Niemiec jest ukończony w ponad 90 proc.” - zauważyła agencja Bloomberg powołując się na anonimowego urzędnika Departamentu Stanu.

Powiedział on, że zatrzymanie projektu będzie trudne, ale Waszyngton podejmie takie próby, choć szanse na zatrzymanie budowy gazociągu są coraz mniejsze. Jak zaznaczył urzędnik, prezydent Joe Biden chce uniknąć konfrontacji z Niemcami i innymi sojusznikami z Unii Europejskiej, którzy popierają ten projekt.

Trump współpracował z rosyjskim wywiadem? „Fake news sztabu Hilary Clinton”

Czy rzekoma współpraca Donalda Trumpa z rosyjskimi służbami była jednym z największych fake newsów w historii mediów? Tak twierdzi publicysta „New...

zobacz więcej

Bloomberg przypomina, że budowa rurociągu rozpoczęła się za kadencji administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa w 2018 roku. Stała się głównym źródłem tarć między USA a ich europejskimi sojusznikami, w szczególności Niemcami.

Sankcje na cztery rosyjskie statki


Raport stwierdza, że nałożenie sankcji „negatywnie wpłynęłoby na relacje USA z Niemcami, UE i innymi europejskimi sojusznikami i partnerami”. Uzasadnia potrzebę bliskiej współpracy w walce z pandemią COVID-19 oraz przeciwdziałania polityce Rosji, Chin i Iranu.

Według dokumentu Departament Stanu nałożył sankcje na cztery rosyjskie statki, w tym na statek Akademik Cherskiy, który rozpoczął układanie rur w ramach projektu na wodach duńskich w kwietniu. Objął nimi też pięć innych rosyjskich podmiotów, w tym rosyjską służbę ratownictwa morskiego. W opinii analityków przy zachowaniu obecnego tempa budowy, Nord Stream 2 zostanie ukończony przed końcem tego roku, jeśli nie wcześniej.

Sąd Najwyższy w USA wróci do sprawy aborcji. Może to doprowadzić do jej ograniczeń

Sąd Najwyższy USA przystał w poniedziałek na rozpatrzenie sprawy aborcyjnej z Missisipi. Zdaniem mediów amerykańskich może to doprowadzić do...

zobacz więcej

Decyzję administracji o odstąpieniu od sankcji nałożonych na Nord Stream 2 AG i prezesa spółki Matthiasa Warniga krytykowali ustawodawcy na Kapitolu.

Krytyka decyzji władz USA


Biden „powinien zrobić wszystko, co możliwe, aby osiągnąć to, czego administracja Trumpa nie zdołała zrobić przez cztery lata: zatrzymać ukończenie gazociągu Nord Stream 2 na dobre” – powiedział Demokrata Bob Menendez, przewodniczący senackiej komisji stosunków zagranicznych.

Demokratyczna senator Jeanne Shaheen nazwała ukończenie rurociągu „zagrożeniem dla interesów bezpieczeństwa USA i stabilności partnerów USA w regionie”.

„Administracja powinna podtrzymać swoje zobowiązania wobec Kongresu. Każda dostępna opcja, aby zapobiec ukończeniu budowy rurociągu, powinna zostać wykorzystana” – akcentowała.

W podobnym tonie wypowiadał się James Risch, wpływowy Republikanin w senackiej komisji stosunków zagranicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej