RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Warszawa: Główna ulica zostanie zwężona. Tylko jeden pas ruchu dla kierowców

Jak zmienią się Aleje Jerozolimskie? (fot. Shutterstock; PAP/Wojciech Olkuśnik)
Jak zmienią się Aleje Jerozolimskie? (fot. Shutterstock; PAP/Wojciech Olkuśnik)

Przy okazji remontu kolejowej linii średnicowej, stołeczny ratusz chce przebudować Aleje Jerozolimskie. Na odcinku od Marszałkowskiej do Nowego Światu kierowcy będą mogli korzystać tylko z jednego pasa ruchu w każdą stronę. Prace powinny zakończyć się w 2027 lub 2028 r.

Trzaskowski zapowiada obcięcie „wszystkich programów dla warszawiaków”. Wini PiS

Prezydent Warszawy stwierdził, że na zmianach podatkowych zaproponowanych w Polskim Ładzie Warszawa straci miliard złotych. – Będziemy musieli...

zobacz więcej

Stołeczny ratusz porozumiał się z kolejarzami, którzy na latach 2023-27 zaplanowali modernizację i przebudowę linii średnicowej. – To szansa, żeby zmienić wygląd Alej Jerozolimskich – powiedział podczas czwartkowej konferencji Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy. – Zależy nam, aby przywrócić charakter sprzed wojny. Odbudowane po wojnie ulice mają charakter arterii, co nie sprzyja miejskiemu klimatowi – dodał.

Ze zmian nie będą zadowoleni kierowcy. Na odcinku od Marszałkowskiej do Nowego Światu będą mogli korzystać tylko z jednego pasa ruchu w obu kierunkach. Więcej miejsca zyskają za to rowerzyści, dla których zostanie wytyczona ścieżka o szerokości 3 metrów z każdej strony. Pomiędzy jezdnią, a ścieżką zasadzony ma być szpaler drzew. Zmiany dotkną również parkujących. Po przebudowie w zatoce postojowej będzie można parkować tylko równolegle, co znacząco zmniejszy liczbę miejsc parkingowych.

– Podobnym przykładem jest ulica Świętokrzyska, która została zwężona przy okazji budowy II linii metra. Większość mieszkańców uważa, że wprowadzone tam zmiany są korzystne – wyjaśnił Olszewski.

Centrum bardziej przyjazne dla rowerzystów i pieszych


Nowy wygląd Alej Jerozolimskich to jeden z elementów projektu stołecznego ratusza „Nowe centrum Warszawy”. Według jego założeń centrum miasta ma być bardziej przyjazne rowerzystom i pieszym. Będzie też więcej zieleni. Jak powiedział Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich przebudowa Alej Jerozolimskich „to plan długofalowy”. Do końca roku mają już być gotowe dokumenty projektowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej