RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kompromitacja Hołowni ws. wielkiego projektu. Minister: Opowiada bzdury

Via Carpatia. Andrzej Adamczyk i Szymon Hołownia (fot. PAP/Ł.Gągulski/R.Guz)
Via Carpatia. Andrzej Adamczyk i Szymon Hołownia (fot. PAP/Ł.Gągulski/R.Guz)

Najnowsze

Popularne

Szymon Hołownia ocenił, że premier kłamie ws. Via Carpatia, bo polski rząd nie ma z tym projektem wiele wspólnego, a główne zasługi należy przypisać Unii Europejskiej. – Ręce mi opadają – mówi portalowi tvp.info minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zaznacza, że pomysł tej drogi wyszedł w 2006 roku od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a ponad 700 km tej trasy w Polsce współfinansujemy z własnych zasobów. – Może Hołownia czytał o jakimś innym projekcie realizowanym w innej części świata? – zastanawia się minister.

Rosja dogadała się z USA. Waszczykowski: Nasz region zapłaci wysoką cenę

Amerykańskie media donoszą, że nie będzie sankcji wobec firmy budującej Nord Stream 2, a tym samym Waszyngton przymyka oko na powstanie gazociągu....

zobacz więcej

Szymon Hołownia ocenił w mediach społecznościowych, że PiS i premier Mateusz Morawiecki oszukują wyborców ws. budowy szlaku Via Carpatia.

– Oni ludziom będą kłamać, tak jak Morawiecki, który wczoraj ruszył w trasę i kłamie po prostu na potęgę. Pojechał na Podkarpacie i zaczął opowiadać, że rząd PiS-u postawił na projekt Via Carpatia, na połączenia południe-północ, na tę trasę przelotową z Grecji do Finlandii, że to jest decyzja rządu Prawa i Sprawiedliwości – mówił.

Hołownia dodał, że „to Unia Europejska zdecydowała, jak będą wyglądały główne korytarze transportowe”. – I Via Carpatia jest właśnie stamtąd, jak te główne linie, osie transportu w UE będą wyglądać. Pański rząd może zdecydować, czy budować tę drogę, czy inną, ale to nie jest tak, że ten pomysł nagle powstał – stwierdził.

Zobacz także:  Pereira: Pieniądze UE są na rozwój i inwestycje, a nie na ideologię LGBT

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, który wraz z partnerami z innych państw pracuje przy budowie międzynarodowej trasy relacji „północ-południe”.

– Ręce mi opadają. To polityk, który pretendował do urzędu prezydenta RP. Dzisiaj stara się wpływać na polską politykę poprzez partię, którą tworzy. Tymczasem nie ma żadnego pojęcia o inwestycjach infrastrukturalnych, w tym przypadku o szlaku Via Carpatia. Wprowadza Polaków w błąd i opowiada bzdury. Szkodzi projektom komunikacyjnym RP, projektom Trójmorza i projektom Europy Środkowo-Wschodniej – stwierdza.

Via Carpatia. „Rząd PO–PSL uznał, że projekt jest zbędny”

Rusza kolejny etap budowy Via Carpatia. „Polskie inwestycje łączą Europę”

Polskie inwestycje infrastrukturalne łączą Europę. Dzisiaj realizujemy ważny szlak dla Europy Trójmorza – powiedział w Nowosielcu w woj....

zobacz więcej

Andrzej Adamczyk uważa, że Hołownia powinien poświęcić pół godziny i sprawdzić harmonogram wydarzeń w tej sprawie. Jak dodaje, lider Polski 2050 szybko dowiedziałby się, że z pomysł tej drogi wyszedł w 2006 r. od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Podpisano wówczas Deklarację Łańcucką ws. szlaku Via Carpatia. Potem mieliśmy brak działań rządu PO–PSL, który uznał, że ten projekt jest zbędny. Dopiero w 2016 r. w ministerstwie infrastruktury ponowiono deklarację sprzed 10 lat i wyraźnie poszerzono tę koncepcję – zaznacza.

Zobacz także:  Kolej aglomeracyjna w Olsztynie. Adamczyk: Mamy nadzieję, że nie zostanie wypalona żelazem

Wylicza, że odkąd został ministrem, czyli od 2015 r., pracuje nad wpisaniem szlaku Via Carpatia wraz z jej odnogami do sieci bazowej TEN–T – transeuropejskiej sieć transportowej, która jest instrumentem służącym koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych.

– Przedstawiciele państw, które podpisały Deklarację Łańcucką 2, również w pełni to popierają. Już w 2023 r. odbędą się rewizje sieci TEN–T i mamy nadzieję, że wówczas nasze wnioski w tej sprawie zostaną uwzględnione. To dla nas ogromna szansa. A twierdzenie, że jest to unijny projekt, a polski rząd tylko się do tego przykleja, całkowicie dyskredytuje Szymona Hołownię – komentuje Andrzej Adamczyk.

Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Bolkowa

W Bolkowie na Dolnym Śląsku na południowy-zachód od Wrocławia została otwarta obwodnica. Została ona oddana do użytku 4 miesiące przed planowanym...

zobacz więcej

Adamczyk o Via Carpatia i wysiłkach wielu państw


W rozmowie z portalem tvp.info minister infrastruktury apeluje „do wszystkich tych, którzy nie poświęcili czasu, by przyjrzeć się tej sprawie”.

– Niech nie wprowadzają dysonansu informacyjnego. Nie po to Litwini, Słowacy, Węgrzy Rumunii, Bułgarzy czy Grecy, ale również Chorwaci czy Białorusini popierali wniosek o wpisanie tej drogi do sieci bazowej, żeby ktoś dzisiaj rozpowszechniał nieprawdziwe informacje w tej sprawie – zaznacza.

Polityk dodaje, że „my z pieniędzy krajowych finansujemy ponad 700 km tej drogi w Polsce”. Podobnie wygląda to np. na Węgrzech czy Słowacji.

Zobacz także:  Via Carpatia. Minister infrastruktury: Koronawirus nie zatrzymał budowy dróg

– Słoweńcy wspierają odnogi na Bałkany Zachodnie, Rumuni mają nadzieję na odnogę do Konstancy, a Ukraińcy – na podłączenie do szlaku Via Carpati trasy z Odessy do Kijowa. A co w tej sprawie zrobił Szymon Hołownia? Poplątał różne informacje i coś sobie ubzdurał. Może czytał o jakimś innym projekcie realizowanym w innej części świata, bo ewidentnie coś poprzestawiał – uważa.

Via Carpatia. 300 km już w realizacji

PO powołuje „Gabinet przyszłości”. Politolog: Stworzony z ludzi przeszłości?

Platforma Obywatelska chce powołać coś na wzór gabinetu cieni. – Zapowiadają też: „Ruszymy w Polskę”. I co powiedzą Polakom, skoro nie mają nic...

zobacz więcej

Szlak Via Carpatia liczy kilka tysięcy kilometrów. Jest to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Via Carpatia na terenie Polski to trasa, której łączną długość szacuje się na około 700 km. W eksploatacji jest nieco ponad 75 km, ale w realizacji blisko 300 km.

Na terenie Polski w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16, S19 między miejscowościami Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Droga będzie docelowo przebiegać przez teren pięciu województw – podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.  

Zobacz także:  Kolejna kompromitacja Szymona Hołowni. Tym razem ws. Via Carpatia

  W Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 (z perspektywą do 2025 r.) zabezpieczone zostały fundusze na całość realizacji polskiego odcinka trasy Via Carpatia. 

Szlak Via Carpatia integruje systemy transportowe wielu krajów – Litwy, Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Turcji. Przyczynia się do integracji krajów, przez które przebiega i usuwania barier w podróżowaniu pomiędzy nimi. Sprzyja również nadrabianiu opóźnień w rozwoju nowoczesnego systemu infrastruktury transportowej, wynikających z trudnej historii naszej części Europy. W Polsce szlak Via Carpatii przyczyni się do rozwoju wschodniej części kraju. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej