RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy przedmiot w szkołach. Ministerstwo edukacji podaje datę

Nauczanie historii powszechnej i historii Polski od września 2022 r. (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)
Nauczanie historii powszechnej i historii Polski od września 2022 r. (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. w szkołach średnich zafunkcjonuje obok dotychczasowej historii, nowy odrębny przedmiot: historia Polski XX i XXI wieku – poinformował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Członek rządu: Bardzo bym chciał koalicji z Kukizem

Bardzo bym chciał, aby Paweł Kukiz był częścią obozu Zjednoczonej Prawicy – powiedział w programie „Kwadrans Polityczny” TVP1 Tomasz Rzymkowski,...

zobacz więcej

Wiceminister edukacji pytany był w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma-Dziewiąta” o zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w przedstawionym w sobotę programie Polski Ład, zwiększenie w szkołach średnich liczby godzin nauki historii.

– Chcemy po prostu skupić się w ramach odrębnego przedmiotu; najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. ten przedmiot w szkołach ponadpodstawowych zafunkcjonuje – powiedział Rzymkowski. – Musimy się do tego po prostu dobrze przygotować, żeby nikt nie stawiał nam zarzutów, że program przygotowany jest na chybcika, nauczyciele nie są przygotowani – dodał.

Wiceminister wyjaśnił, dlaczego ma to być odrębny przedmiot. – Chodzi o to, aby nie burzyć tej historii powszechnej, w której dzieje Polski, narodu polskiego są niezwykle istotne. Nie ma historii Stanów Zjednoczonych bez Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, nie ma Wiosny Ludów w Europie bez udziału Polaków, nie ma wojen napoleońskich bez księcia Józefa Poniatowskiego. My Polacy uczestniczyliśmy w dziejach świata, chociażby obrona Europy przed Islamem pod koniec XVII wieku – słynna odsiecz wiedeńska króla Jana. To będzie utrzymane – powiedział.

Chodzi przede wszystkim o najnowszą historię Polski, nazwijmy to: historię Polski XX i XXI wieku – poinformował wiceminister.

Jak mówił, jest to spełnienie postulatu podnoszonego przez wielu przede wszystkim młodych ludzi, którzy czują głód tej wiedzy. – Tej wiedzy niestety w szkole nie mogą się dowiedzieć z racji obiektywnych – brakuje czasu (...). Często historia kończy się na 1 września 1939 r., nawet często nie dochodzą do 17 września – zaznaczył Rzymkowski.

W sobotę podczas przedstawiania programu Polski Ład prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w szkołach średnich ma być wprowadzana nauka historii dwoma nurtami, tzn. historię powszechną i historię Polski. – Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone dwie, trzy, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć – wskazał. – Będzie to ogromna zmiana – podkreślił. Zapowiedział też wprowadzenia programów, które „pozwolą młodzieży szkolnej zapoznawać się z Polską i lokalnie i w skali ogólnopolskiej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej