RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja dogadała się z USA. Waszczykowski: Nasz region zapłaci wysoką cenę

Nord Stream 2 bez sankcji dla kluczowej firmy? Witold Waszczykowski komentuje (fot. arch.PAP/EPA/OLIVIER HOSLET, tt/@EenaRuffini)
Nord Stream 2 bez sankcji dla kluczowej firmy? Witold Waszczykowski komentuje (fot. arch.PAP/EPA/OLIVIER HOSLET, tt/@EenaRuffini)

Najnowsze

Popularne

Amerykańskie media donoszą, że nie będzie sankcji wobec firmy budującej Nord Stream 2, a tym samym Waszyngton przymyka oko na powstanie gazociągu. – Kiedy Joe Biden doszedł do władzy, przekonywano nas, że administracja w Białym Domu nie powtórzy błędów, jakie robił Barack Obama czy inni prezydenci, czyli naiwnego podejścia do Rosji – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info europoseł PiS i były szef MSZ Witold Waszczykowski. Dodaje, że jeśli informacje się potwierdzą, będzie zaskoczony „kolejną w historii znaczącą uległością USA wobec Rosjan”.

USA: Republikanie oburzeni doniesieniami ws. Nord Stream 2

Republikanie oburzeniem zareagowali na informację portalu Axios, że administracja USA ma odstąpić od sankcji związanych z budową rurociągu Nord...

zobacz więcej

Wszystko wskazuje na to, że Waszyngton nie nałoży sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug w Szwajcarii i jej niemieckiego dyrektora Matthiasa Warninga. Wynika to m.in. z najnowszego oświadczenia dla prasy opublikowanego przez sekretarza stanu USA (treść dokumentu na dole artykułu).

„Nikt tego głośno nie przyzna, ale politycznie sprawa stała się oczywista – jest amerykańskie przyzwolenie na dokończenie budowy Nord Stream 2” – komentuje w sieci Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. „A tyle było gromkich potępień Nord Stream 2. Liczą się czyny, nie słowa” – skomentował rozczarowany postawą Amerykanów europoseł Jacek Saryusz–Wolski.

Zobacz także:  Nie będzie sankcji za Nord Stream 2

Pytany przez nas o szczegóły były minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski podkreśla, że sprawa jest praktycznie przesądzona.

– Wolałbym, aby Stany Zjednoczone twardo przedstawiły swoje stanowisko. Gdyby te informacje się potwierdziły, byłbym zaskoczony kolejną w historii znaczącą uległością USA wobec Rosjan. Byłaby to też dość dziwna taktyka negocjacyjna. Biden pokazałby, że robi ukłon wobec Moskwy, zanim cokolwiek wynegocjował – ocenia Waszczykowski.

Nord Stream 2. Ważne spotkanie w Reykjawiku

Media: Administracja Bidena chce odstąpić od sankcji za Nord Stream 2

Amerykański Departament Stanu ma odstąpić od sankcji związanych z budową rurociągu Nord Stream 2. Administracja Joego Bidena nie chce narazić na...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info europoseł PiS zaznacza, że na kompromisy idzie się wtedy, gdy negocjacje postępują i udało się już coś osiągnąć. Tymczasem w rozmowach wokół Nord Stream 2 jeszcze niewiele się wydarzyło.

– Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken spotkał się w Reykjawiku z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, ale, jak rozumiem, były to rozmowy przygotowawcze i przedstawienie swoich stanowisk, rozpoczęcie rozmów pojednawczych. Twarde zapowiedzi na tym wczesnym etapie są zastanawiające – podkreśla.

Zobacz także:  Nowe sankcje na Nord Stream 2. USA oszczędziły jednak główną firmę. W Kongresie wrze

– Jeśli Rosjanie widzą, że przeciwnik już na samym początku przedstawia całą gamę ustępstw, będą przeć do przodu i można się spodziewać, że w tym przypadku nasz region zapłaci za to wysoką cenę – dodaje.

„Deklarowano twarde i stanowcze podejście do Rosji”


Były minister spraw zagranicznych wskazuje, iż mamy do czynienia z dziwną sytuacją, bo gdy „Joe Biden doszedł do władzy przekonywano nas, że administracja w Waszyngtonie nie powtórzy błędów, jakie robił Barack Obama czy inni prezydenci, czyli naiwnego podejścia do Rosji”.

Jan Tomaszewski apeluje do Lewandowskiego. „To idiotyzm!”

– Robert, zrób wszystko, żeby tę jeszcze jedną bramkę strzelić – apeluje na łamach portalu tvp.info Jan Tomaszewski, były piłkarz reprezentacji...

zobacz więcej

– Deklarowano, że nie będzie tego, co robili kiedyś inni prezydenci, czyli startowania od ogromnego kredytu zaufania wobec Rosji. Pamiętamy wypowiedzi poprzednich prezydentów, że dostrzegali „demokratyczną duszę w oczach Władimira Putina”. Deklarowano, że tutaj będzie twarde i stanowcze podejście do polityki rosyjskiej, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń, gdy nastąpiła rosyjska mobilizacja i eskalacja niektórych konfliktów, jak na Ukrainie – zaznacza.

Waszczykowski ocenia, że w kontekście tamtych zapowiedzi obecna sytuacja jest zaskakująca. – Wydawało się, że amerykańskie stanowisko wobec Rosji się utwardza, a nie mięknie, a okazuje się, że jest zupełnie inaczej – podsumowuje.

Sankcje nie dla wszystkich? „To interes narodowy”


Przypomnijmy, że oprócz doniesień amerykańskich mediów, ws. Nord Stream 2, pojawiło się również ważne oświadczenie. Sekretarz Stanu USA poinformował oficjalnie, że administracja prezydenta Joe Bidena odstąpiła od sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej szefa, Matthiasa Warniga. Oznacza to, że faktyczne sankcje ograniczono jedynie do statków zaangażowanych w budowę gazociągu.

Zobacz także:  Czy ekologom uda się zablokować Nord Stream 2? Niemiecki urząd zdecydował

Sankcjami objęto wcześniej również odpowiedzialną za projekt firmę Nord Stream 2 AG oraz jej prezesa, ale potem sankcje te Departament Stanu od razu zawiesił powołując się na „interes bezpieczeństwa narodowego”. Sprawa wywołała w sieci wiele komentarzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej