RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zakaz aborcji po wykryciu bicia serca dziecka. Nowe prawo w Teksasie

Antyaborcyjny marsz w Nowym Jorku (fot. Lev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)
Antyaborcyjny marsz w Nowym Jorku (fot. Lev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

Republikański gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał w czwartek ustawę zakazującą w tym stanie aborcji po wykryciu bicia serca płodu. Eksperci twierdzą, że zakaz może obowiązywać od szóstego tygodnia ciąży.

Sąd Najwyższy w USA wróci do sprawy aborcji. Może to doprowadzić do jej ograniczeń

Sąd Najwyższy USA przystał w poniedziałek na rozpatrzenie sprawy aborcyjnej z Missisipi. Zdaniem mediów amerykańskich może to doprowadzić do...

zobacz więcej

– Życie każdego nienarodzonego dziecka z bijącym sercem zostanie uratowane przed spustoszeniami wynikającymi z aborcji – powiedział Abbott, podpisując ustawę. Nowe prawo ma zacząć obowiązywać we wrześniu.

Eksperci tłumaczą, że zaawansowana technologia może wykryć emitowanie sygnału elektrycznego już w szóstym tygodniu ciąży, nawet jeśli zarodek nie jest jeszcze płodem i nie ma serca. Podkreślają, że embrion zaczyna być płodem dopiero w 11. tygodniu ciąży.

Wersja zakazu aborcji w Teksasie jest pod pewnym względem wyjątkowa - zakazuje egzekwowania zakazu urzędnikom stanowym. Zamiast tego pozwala każdemu pozwać placówkę dokonującą aborcji lub każdego, kto miał z nią związek, i domagać się odszkodowania finansowego w wysokości do 10 000 dol. od oskarżonego.

Zobacz także: Lekarz namawiał do aborcji. Rodzice Karola Wojtyły powiedzieli „nie”

Aborcja wbrew woli kobiety. Lekarz podał tabletki ukradkiem

Lekarz rodzinny z Heerlen, na południu Holandii, został oskarżony o spowodowanie dwóch aborcji wbrew woli kobiety. Mężczyzna miał włożyć potajemnie...

zobacz więcej

Krytycy takiego rozwiązania twierdzą, że przepis pozwoli przeciwnikom aborcji zalać sądy procesami nękającymi lekarzy, pacjentów, pielęgniarki, doradców ds. przemocy w rodzinie, a nawet przyjaciółkę, która zawiozła kobietę do kliniki, czy rodzica, który zapłacił za zabieg.

Z kolei działacze na rzecz praw do aborcji obawiają się, że ustawa ta może położyć podwaliny pod kolejne ograniczenia w tym zakresie.

Zanim ustawa trafiła na biurko Abbotta, organizacje zajmujące się prawem do aborcji zapowiadały, że zakwestionują to prawo. – Uchwalenie tej ustawy to nie przywództwo, to okrucieństwo i ekstremizm – powiedziała Alexis McGill Johnson, prezes Planned Parenthood Action Fund.

Prawo stanu Teksas obecnie zakazuje aborcji po 20. tygodniu ciąży. Nie obejmuje kobiet z chorobami zagrażającymi życiu ich lub płodu oraz ciąż, w których u płodu stwierdzono ciężkie wady.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej