RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Co się dzieje z bitcoinem? Takiego krachu nie było od dawna

Kurs bitcoina dawno nie był tak niski (fot. Costfoto/Barcroft Media via Getty Images)
Kurs bitcoina dawno nie był tak niski (fot. Costfoto/Barcroft Media via Getty Images)

Po raz pierwszy od lutego kurs bitcoina spadł poniżej 40 tys. dolarów. W szczycie spadku kryptowaluta sięgała zaledwie 32 tys., zanim jej notowania unormowały się. Eksperci zauważają, że to około 40-procentowy spadek od rekordowego pułapu z połowy kwietnia. Ile w tym „zasług” Elona Muska, a ile chińskiego sektora bankowego?

Chciał zarobić na kryptowalutach. Uwierzył oszustowi i stracił majątek

Na komendę policji w Kędzierzynie-Koźlu zgłosił się mieszkaniec tego miasta, który padł ofiarą oszustwa. Chciał zarobić na kryptowalutach, ale...

zobacz więcej

Pędzący na dno bitcoin ciągnie za sobą cały rynek kryptowalut. W ostatnich dniach kursem najbardziej rozpoznawalnej kryptowaluty „trząsł” Elon Musk, ekscentryczny założyciel Tesli, która w ubiegłym tygodniu ogłosiła zawieszenie możliwości zakupu pojazdów firmy za pomocą bitcoinów. Po tej decyzji z rynku „zniknęło” ponad 300 mld dolarów.

Zobacz także: Tesla inwestuje w bitcoina

Bitcoin kontra Chiny i Elon Musk


Kolejne złe wieści nadeszły we wtorek, gdy organy nadzorujące chiński sektor bankowy – w tym Bank Ludowy Chin – ostrzegły instytucje finansowe przed prowadzeniem działalności związanej z wirtualnymi walutami. To wzmocniło obecne od dawna obawy inwestorów, że organy regulacyjne na całym świecie mogą zaostrzyć nadzór nad kryptowalutami.

Rozpoczęta w ubiegłym tygodniu „wyprzedaż” bitcoina gwałtownie przyspieszyła. Dwie najbardziej znane giełdy kryptowalutowe: Binance i Coinbase miały problemy techniczne wywołane przez duży ruch użytkowników chcących sprzedać swoje aktywa.

Bitcoin i kryptowaluty w tarapatach

Mąż Nancy Pelosi wydał fortunę na giełdzie. Pytania budzi ostatnia zapowiedź Bidena

Paul Pelosi, mąż szefowej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, postawił nawet 1 milion dolarów na utrzymanie się wysokich notowań Tesli na...

zobacz więcej

Cień padł także na inne kryptowaluty, jak choćby Dogecoin – który jeszcze niedawno notował rekordowe wzrosty (zresztą za sprawą Elona Muska).

W swoim najnowszym przeglądzie stabilności finansowej Europejski Bank Centralny stwierdził, że zmienność cen bitcoina czyni go ryzykownym, a także zaznacza jego „wygórowany ślad węglowy i potencjalne wykorzystanie do nielegalnych celów”. Dodał jednak, że zagrożenia dla stabilności finansowej dla instytucji strefy euro były ograniczone, ponieważ miały one niewielką ekspozycję – podaje Financial Times.

Sam bitcoin w kwietniowym szczycie kosztował nawet ponad 65 tys. dolarów. W środę w wyniku ciągnących się konsekwencji decyzji Tesli i ciosu z Chin, jego kurs spadł w okolice 32 tys. dolarów, po czym unormował się na poziomie około 38 tys. dolarów.

Zobacz także: Raj zwany „GameStop”, czyli jak płotki straszą rekiny

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej