RAPORT

Pogarda

Chiński łazik wysłał na Ziemię pierwsze zdjęcia z Marsa [WIDEO]

Pierwsze zdjęcia z Marsa (fot.TVP Info)
Pierwsze zdjęcia z Marsa (fot.TVP Info)

Najnowsze

Popularne

Chińska agencja kosmiczna CNSA opublikowała pierwsze zdjęcia wykonane na Marsie przez łazik Zhurong, który wylądował niedawno na Czerwonej Planecie na pokładzie sondy Tianwen-1 – poinformowały państwowe chińskie media.

Pierwsza chińska sonda wylądowała na Marsie

Chińska sonda Tianwen-1 z łazikiem o nazwie Zhurong z powodzeniem wylądowała w sobotę rano na Marsie – poinformowały chińskie media państwowe. To...

zobacz więcej

Sonda Tianwen-1 wylądowała na Marsie w sobotę i wypuściła na powierzchnię łazik, który ma przez około trzy miesiące badać marsjańskie skały i atmosferę, poszukując przy tym ewentualnych śladów dawnego życia na tej planecie.

Łazik Zhurong, nazwany tak na cześć bóstwa ognia ze starożytnej chińskiej mitologii, ma napęd słoneczny, sześć kół, 1,85 metra wysokości i waży 240 kilogramów. Bezzałogowa misja Tianwen-1 to pierwsza w pełni chińska wyprawa na Marsa.

Misja uznawana jest za przykład rosnących ambicji kosmicznych Pekinu. Chiny wysłały również niedawno na okołoziemską orbitę kluczowy element budowanej własnej stacji kosmicznej i planują utworzenie – wspólnie z Rosją – stacji badawczej na Księżycu.

Czytaj także: Misja marsjańskiego drona przełużona. Ingenuity wykona kolejne loty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej