RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kukiz o słowach Kaczyńskiego: Mam nadzieję, że podpiszemy porozumienie

Paweł Kukiz, lider Kukiz'15 (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Paweł Kukiz, lider Kukiz'15 (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

– Sądzę, że jesteśmy blisko – powiedział w środę o rozmowach z Pawłem Kukizem wicepremier Jarosław Kaczyński. Jak ustalił portal tvp.info, negocjacje obu stron są coraz bardziej zaawansowane, a liderzy PiS i Kukiz’15 już w przyszłym tygodniu mają ponownie się spotkać. – Jestem dobrej myśli – mówi nam Paweł Kukiz, wymienia swoje warunki i zaznacza, że jest gotowy m.in. podpisać się pod deklaracją programową Polski Ład.

Prof. Domański: Upadek PO miałby negatywne skutki

– Dla polskiej sceny politycznej załamanie tak dużej siły jak Platforma Obywatelska nie byłoby dobre. PiS nie miałby z kim walczyć, bo nie sądzę,...

zobacz więcej

– W tej chwili nie chcę jeszcze o tym mówić (kto mógłby rozszerzyć koalicję – przyp. red.). Ale sądzę, że będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją, że obóz będzie nieco przekształcony – powiedział w środę rano w Polskim Radiu Jarosław Kaczyński.

Pytany o Pawła Kukiza, lider PiS, odpowiedział: „To akurat w tym wypadku nie o niego chodziło, chociaż oczywiście bardzo byśmy się ucieszyli i nawet nie jesteśmy daleko od porozumienia. Sądzę, że jesteśmy blisko, ale akurat w tym momencie chodziło o kogoś innego”.

Zobacz także -> Jarosław Kaczyński: Nie sądzę, żeby losy PO zostały przesądzone

O tym, że obie strony rzeczywiście „są blisko” osiągnięcia kompromisu mówi nam również Paweł Kukiz. Jak zaznacza, wciąż odbywają się kolejne rozmowy, negocjacje i ustalenia ws. postulatów, które obie strony byłyby gotowe wzajemnie poprzeć. Lider Kukiz’15 dodaje jednak, że chodzi tu o znalezienie wspólnych projektów, a nie współpracę koalicyjną.

– Chcemy sędziów pokoju, ustawy antykorupcyjnej, ustawy antysitwowej, ale kluczowa jest dla nas ordynacja wyborcza – mówi nam Paweł Kukiz.

PiS i Kukiz, a sprawa JOW–ów

Jarosław Kaczyński: Wszystko wskazuje na to, że będę kandydował na prezesa PiS

– Wszystko wskazuje na to, że podczas [najbliższego] kongresu będę kandydował na szefa partii ponownie – oznajmił wicepremier Jarosław Kaczyński w...

zobacz więcej

Polityk zaznacza w rozmowie z portalem tvp.info, że chciałby zmiany ordynacji wyborczej na model mieszany.

– Przypominam, że w 2006 roku to Prawo i Sprawiedliwość chciało już wprowadzenia 230 jednomandatowych okręgów wyborczych i 16 okręgów wojewódzkich – wskazuje.

Zobacz także -> Kukiz powiedział, jak zagłosuje ws. Funduszu Odbudowy

Wielu polityków, których kiedyś Kukiz wprowadził do Sejmu, dzisiaj reprezentuje już PiS lub szerzej Zjednoczoną Prawicę. To m.in. Tomasz Rzymkowski, Adam Andruszkiewicz, Anna Siarkowska, Ireneusz Zyska, Barbara Chrobak, Norbert Kaczmarczyk czy Małgorzata Zwiercan.  – Bardzo bym chciał, aby Paweł Kukiz był częścią obozu Zjednoczonej Prawicy – powiedział w środę w programie „Kwadrans Polityczny” TVP1 Tomasz Rzymkowski, obecnie wiceminister edukacji. Czy współpraca z byłymi kolegami nie będzie dla Kukiza problemem?

– Mówiłem wielokrotnie, że jest mi absolutnie obojętne, z kim wprowadzę swoje idee. Tak samo będzie w tej sytuacji – odpowiada. – Ale nie ma też wątpliwości, że chociaż z wieloma rzeczami się nie zgadzam, to właśnie ta opcja polityczna jest mi najbliższa. Gdyby wprowadzili prodemokratyczne postulaty, wiele w Polsce zmieniłoby się na lepsze. Mam nadzieję, że podpiszemy porozumienie – mówi.

Polski Ład. Co na to Kukiz?

Jan Tomaszewski apeluje do Lewandowskiego. „To idiotyzm!”

– Robert, zrób wszystko, żeby tę jeszcze jedną bramkę strzelić – apeluje na łamach portalu tvp.info Jan Tomaszewski, były piłkarz reprezentacji...

zobacz więcej

Paweł Kukiz pytany już wcześniej o Polski Ład mówił, że projekt społeczno-gospodarczy PiS w wielu miejscach mu się podoba.

– Podoba mi się w nim przede wszystkim to, że tam jest sporo naszych pomysłów uwzględnionych, poczynając od budowy bez formalności małych domów przez kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. złotych – komentował.

Przypomnijmy, że Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program na okres po pandemii.

Zobacz także -> Nowy sondaż parlamentarny. Jak radzi sobie Kukiz’15?

Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej