RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dzieło Matejki w najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa

Chcielibyśmy, żeby „Kopernik” Jana Matejki stał się początkiem szerszej prezentacji polskiego malarstwa w The National Gallery w Londynie  – powiedział dyrektor tej galerii Gabriele Finaldi. Przed piątkowym otwarciem wystawy to miejsce odwiedził ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

Cyprian Kamil Norwid w centrum Warszawy. To pierwszy bohater cyklu murali

Pierwszym bohaterem muralu Narodowego Centrum Kultury (NCK), którego wizerunek pojawił się na ścianie przy tzw. warszawskiej „Patelni”, jest...

zobacz więcej

W piątek w The National Gallery otwarta dla publiczności zostanie wystawa „Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki”, której głównym elementem jest wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. To pierwszy raz, gdy dzieło jakiegokolwiek polskiego malarza trafia do tej najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa.

– The National Gallery prezentuje przede wszystkim sztukę zachodnioeuropejską, ale mamy świadomość, że są inne prądy, bardzo ważne prądy w malarstwie europejskim, które nie były jeszcze reprezentowane. Polska ma bardzo silne własne tradycje malarskie, znaczącą XIX-wieczną szkołę malarstwa – mówił Finaldi podczas pokazu prasowego wystawy.

Matejko przetrze szlaki dla następnych polskich obrazów


– Kopernik ułatwia zapoznanie publiczności The National Gallery z Matejką. Ten obraz nam pozwala opowiedzieć za jednym razem kilka historii – o Koperniku, o Matejce, o tym, co Matejko o nim mówił, a przy tym to niesamowicie ekspresyjny obraz. Mam nadzieję, że w rezultacie wystawy Matejko stanie się nazwiskiem, które ludzie będą mieli w pamięci – powiedział Finaldi.

Nowy sztandar Związku Artystów Scen Polskich 

Po 102 latach Związek Artystów Scen Polskich będzie mieć nowy sztandar stowarzyszenia, będący odtworzeniem pierwszego historycznego z 1918 roku....

zobacz więcej

Liczy on, że Matejko przetrze szlaki dla następnych polskich obrazów, choć na razie nie ma konkretnych planów, jakie mogłyby się pojawić w dalszej kolejności. 

– Myślę, że miałoby sens, aby skoncentrować się na tych aspektach polskiego malarstwa, które są szczególnie charakterystyczne. Druga połowa XIX wieku ma w polskim malarstwie bardzo silną, odrębną tożsamość – wskazuje dyrektor The National Gallery.

Czym jest The National Gallery?


Znajdująca się przy Trafalgar Square The National Gallery jest najważniejszą w Wielkiej Brytanii galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. W jej zbiorach znajduje się ok. 2,3 tys. obrazów, głównie malarzy zachodnioeuropejskich, od połowy XIII wieku do roku 1900.

Artyści, których dzieła są tam wystawione, to m.in. Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velazquez, Pierre-Auguste Renoir.

Zobacz także: Miłośnik rzemiosła artystycznego, tkaniny i haftu   aaaaa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej