RAPORT:

#FabrykahejtuPO

PGNiG ma nową koncesję w Pakistanie

PGNiG może wydobyć ok. 16 mld m sześciennych gazu  (fot. NurPhoto/Corbis via Getty Images)
PGNiG może wydobyć ok. 16 mld m sześciennych gazu (fot. NurPhoto/Corbis via Getty Images)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo objęło 25 proc. udziałów w bloku koncesyjnym Musakhel w środkowej części Pakistanu. Spółka szacuje zasoby koncesji na 16 mld m sześciennych gazu ziemnego.

Polska firma zaczyna walkę z plastikiem. Kluczowym elementem projektu jest ziemniak

To przełomowe wydarzenie – Grupa Azoty SA informuje, że jest pierwszą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, która wyprodukuje ekologiczny i w 100...

zobacz więcej

Blok koncesyjny Musakhel ma powierzchnię 2176 km kw. Położony jest w północno-wschodniej części pakistańskiej prowincji Beludżystan, na obszarze bogatym w gaz ziemny. 

Na podstawie danych ze złóż odkrytych w sąsiedztwie koncesji PGNiG wstępnie szacuje jej zasoby wydobywalne na ok. 16 mld m sześc. gazu. Więcej informacji o potencjale zasobowym bloku spółka uzyska  dzięki badaniom sejsmicznym, których początek zaplanowano na 2022 r.

Analiza pozyskanych danych będzie też punktem wyjścia do zaprojektowania prac wiertniczych – poinformowano w komunikacie. 

Partnerzy PGNiG w Pakistanie


Partnerami koncesji są spółka Pakistan Petroleum Ltd., z którą PGNiG współpracuje od kilkunastu lat i która jest operatorem koncesji (37,2 proc. udziałów), Oil&Gas Development Company Ltd.(35,3 proc.), PGNiG (25 proc.) i Government Holdings Pvt. Ltd. (2,5 proc.) – napisano.   Działalność poszukiwawczo-wydobywcza PGNiG w Pakistanie koncentruje się na koncesji Kirthar w prowincji Sindh, pozyskanej w 2005 r. Spółka eksploatuje tutaj dwa złoża – Rehman i Rizq. 

Od 2015 r. na złożu Rehman działa pierwsza poza granicami Polski kopalnia gazu należąca do PGNiG. Udziałowcami bloku Kirthar są PGNiG (70 proc.) i Pakistan Petroleum Ltd. (30 proc.).

W zeszłym roku wydobycie gazu przez PGNiG w Pakistanie wyniosło prawie 300 mln m sześc. i było o ponad 50 proc. większe niż w 2019 r., kiedy sięgnęło ok. 190 mln m sześciennych. Spółka będzie kontynuować prace poszukiwawcze na koncesji Kirthar, planuje również wiercenie i zagospodarowanie kolejnych odwiertów eksploatacyjnych na złożach Rehman i Rizq. 

Zobacz także: PGNiG stawia na Pakistan. Zwiększa produkcję gazu z lokalnych złóż 

  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej