RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Trójmorze chcą zainwestować kraje spoza Europy. Potrzebna infrastruktura

Państwa Trójmorza potrzebują wydać 600 mld euro na infrastrukturę (fot. Shutterstock/Stockr)
Państwa Trójmorza potrzebują wydać 600 mld euro na infrastrukturę (fot. Shutterstock/Stockr)

Najnowsze

Popularne

600 mld euro to kwota, którą należy zainwestować do 2030 r. w infrastrukturę Trójmorza, aby wyrównać różnice między Europą Środkowo-Wschodnią i Zachodnią – uważaa Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza. Zainteresowanie inwestycją w tej części świata wyrażają kraje spoza jego regionu i Europy, takie jak Japonia, Korea Południowa czy Katar.

Morawiecki: Inicjatywa Trójmorza jest wciąż niedoceniana przez administrację USA

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w forum dialogu liderów, zorganizowanym przez Atlantic Council. Konferencja dotyczyła współpracy...

zobacz więcej

Na konferencji „Kapitał dla infrastruktury” zorganizowanej przez Bułgarski Bank Rozwoju w Sofii jej uczestnicy byli zgodni, że konieczność zaspokojenia infrastrukturalnych potrzeb Trójmorza stwarza doskonałą okazję dla inwestorów i jest szansą na rozwój gospodarczy regionu.  Prezydent Bułgarii Rumen Radew, który zainaugurował spotkanie, powiedział, że inwestycje infrastrukturalne to ogromna szansa na rozwój społeczno-ekonomiczny i poprawę połączeń między poszczególnymi krajami regionu Trójmorza, czyli 12 państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. 

– Region Trójmorza ma ogromny potencjał ekonomiczny. Całkowita wartość obrotu handlowego wszystkich krajów regionu to ponad 225 mld euro. Trójmorze generuje ok. 20 proc. PKB całej unijnej wspólnoty. Teren o powierzchni 1,2 mln km2 zamieszkuje 111 mln ludzi, czyli około 1/4 populacji całej UE  – wskazywała Beata Daszyńska-Muzyczka.

Trójmorze generuje ok. 20 proc. PKB całej UE


Zaznaczyła, że „musimy nie tylko dogonić kraje Europy Zachodniej, ale też dotrzymać im tempa i stale przypominać inwestorom z całego świata, jak atrakcyjny i jednocześnie unikatowy jest region Trójmorza ze swoim wysokim wzrostem gospodarczym i dużą odpornością na kryzysy”.  Ekonomicznym wymiarem współpracy w Inicjatywie Trójmorza jest Fundusz Trójmorza, w który zainwestowało już 9 z 12 krajów regionu. Obok zacieśnienia współpracy oraz poprawy infrastruktury w regionie, celem Funduszu jest także przyniesienie zysku jego inwestorom, dlatego zainteresowanie inwestycjami w nim wyrażają także kraje spoza Europy. 

Szczerski rozmawiał z doradcą sekretarza stanu USA. Poruszono ważne tematy

Bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream2 i Trójmorze były tematami rozmowy telefonicznej...

zobacz więcej

Inwestycje w transport i logistykę (budowę dróg, tras kolejowych, transport morski oraz lotniska) w rejonie Trójmorza do 2030 r.u będą wiązać się z wydatkami rzędu 290 mld euro. 88 mld pochłoną wydatki na energetykę (transmisja, dystrybucja i infrastruktura). Koszty infrastruktury cyfrowej pochłoną 160 mld.

– Do sfinansowania tych projektów potrzeba funduszy publicznych, unijnych oraz środków inwestorów prywatnych. Poprzez Fundusz Trójmorza łączymy fundusze publiczne i prywatne, inwestując je w projekty o charakterze komercyjnym. Projektów, w które mógłby zaangażować się Fundusz Trójmorza, już dzisiaj nie brakuje, pozyskane środki nadal nie są jednak wystarczające, by we wszystkie wartościowe projekty zainwestować – powiedziała prezes BGK.

Znaczące zapotrzebowanie na inwestycje


  Znaczące zapotrzebowanie na inwestycje w infrastrukturę w Europie Środkowej, Wschodniej oraz Południowej potwierdza m.in. raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Raport ocenia, że 50 procentowa redukcja zaległości do 2030 r. będzie wymagać rocznego nakładu środków w wysokości 3-8 proc. PKB. Te inwestycje przełożą się jednak na wzrost PKB w przyszłości, szczególnie długoterminowo. 

Zobacz także: USA zainwestują w Trójmorze 300 mln dol. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej