RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy zapłacą za ludobójstwo w Afryce? Proponowali 100 euro za ludzkie życie

Podczas powstania w Namibii zginęło nawet 100 tys. osób (fot. ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)
Podczas powstania w Namibii zginęło nawet 100 tys. osób (fot. ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemcy zapłacą reparacje za masowe zbrodnie. Berlin oświadczył, że jest bliski osiągnięcia porozumienia z Namibią w sprawie wypłaty odszkodowania za ludobójstwo na miejscowej ludności, do którego doszło w latach 1904-08. Afrykański kraj był wtedy niemiecką kolonią. Jak duża będzie to kwota? Tego nie wiadomo. Rok temu Niemcy proponowali 100 euro za jednego zabitego Namibijczyka.

Ludobójstwo w Ruandzie. Francja odtajniła archiwa

Francja odtajniła archiwa dotyczące ludobójstwa w Ruandzie. Władze w Paryżu potwierdziły decyzję w tej sprawie podczas środowych obchodów 27....

zobacz więcej

Krwawy generał


Na początku XX wieku w państwie położonym w południowo-zachodniej Afryce doszło do powstania przeciwko Niemcom. Według historyków wysłany na Czarny Ląd generał Lothar von Trotha polecił swoim żołnierzom stłumić rebelię, dokonując czystek etnicznych. Zginęło ok. 65 tys. Namibijczyków z plemienia Herero i 10 tys. z Nama. Inne źródła informują o nawet 100 tys. ofiar.

Po bitwie pod Waterbergiem w sierpniu 1904 r. z pobliskich terenów uciekło oko.o 80 tys. Herero. Niemieckie wojska ruszyły w pościg, przepędzając miejscową ludność na pustynię Kalaharii. Śmierć poniosło przynajmniej 60 tys. osób.

Rozmowy z Berlinem


Po raz pierwszy słowo „przepraszam” z niemieckich ust padło w 2004 ru. Ówczesna minister rozwoju Heidemarie Wieczorek-Zeul przebywając w Namibii stwierdziła, że niemieckie zbrodnie były „tym, co teraz nazywane jest ludobójstwem”.

Tysiące ofiar ludobójstwa w zbiorniku wodnym. Potwierdziły się plotki

Szczątki nawet 30 tys. ofiar ludobójstwa w Rwandzie mogą znajdować się w zbiorniku wodnym w dystrykcie Kayonza na wschodzie kraju – poinformowały...

zobacz więcej

Na dobre Niemcy rozpoczęły rozmowy z rządem Namibii w 2015 r. To był element „rewizji niemieckiej władzy kolonialnej”.

– Jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia porozumienia – oznajmiła w zeszłym tygodniu rzeczniczka niemieckiego MSZ Andrea Sasse. Stwierdziła, że negocjacje przebiegały „w bardzo konstruktywnej atmosferze”, ale nie może podać szczegółów, bo obie strony zdecydowały się nie podawać ich opinii publicznej.

Przedstawiciel namibijskiego rządu Zet Ngavirue potwierdził „owocne negocjacje z niemieckimi władzami”, ale nie skomentował, kiedy porozumienie zostanie osiągnięte.

Według informacji niemieckich mediów jednym jego z elementów ma być wystąpienie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w namibijskim parlamencie i publiczne przeproszenie za zbrodnie na Nama i Herero.

Ile zapłacą Niemcy? Tego też nie wiadomo. W sierpniu ubiegłego roku prezydent Namibii Hagę Geingob oznajmił, że Berlin zaproponował… 10 mln euro rekompensaty za swoje zbrodnie.

Zbrodnie w niemieckich koloniach. Apel o zakończenie badań nad szczątkami

Na przełomie XIX i XX w. Niemcy dopuścili się licznych zbrodni na terenie swoich afrykańskich kolonii. Działacze Berlińskiego Stowarzyszenia...

zobacz więcej

Propozycja została odrzucona. „Wychodziłoby jakieś sto euro za ludzkie życie” – wyliczył wówczas portal Fair Planet.

Teraz zdaniem portalu namibian.com oferta Niemiec ma polegać przede wszystkim na wsparciu gospodarczym afrykańskiego kraju. „Tzw. umowa pojednania, a nie umowa odszkodowawcza, to zdrada stanu” – stwierdzili w oficjalnym piśmie przedstawiciele plemion Nama i Herero.

Organizacje stwierdziły, że tzw. „rekompensata na finansowanie projektów społecznych” to nic innego jak próba korupcji oraz finansowanie rządów pomysłów.

„Zdrada, a nie pojednanie”


„Wzywamy ONZ, Unię Afrykańską i resztę społeczeństwa międzynarodowe do potępienia niemieckich sztuczek. Niemieckie działania sprzed ponad stu lat powinny zostać uznane za ludobójstwo. Niemcy powinny przeprosić wypłacić odszkodowanie potomkom ofiar” – twierdzą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej