RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister zdrowia Ukrainy odwołany. „Nie radzi sobie z pandemią”

Maksym Stepanow został odwołany z funkcji ministra Ukrainy (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Maksym Stepanow został odwołany z funkcji ministra Ukrainy (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Ukraiński parlament odwołał we wtorek ministra zdrowia Maksyma Stepanowa za nieradzenie sobie ze szczepieniami podczas pandemii COVID-19 oraz za skandale korupcyjne. Z wnioskiem o dymisję wystąpił premier Denys Szmyhal.

Ukraina: Prorosyjski polityk oskarżony próbę kradzieży surowców na Krymie

Prorosyjski polityk i deputowany Wiktor Medwedczuk został oskarżony o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na Krymie – przekazały ukraińskie...

zobacz więcej

Za odwołaniem Stepanowa, kierującego resortem zdrowia od 14 miesięcy, głosowało łącznie 292 deputowanych, przy wymaganym progu 226 głosów.

Z wnioskiem o dymisję Stepanowa wystąpił premier Denys Szmyhal, który jest zdania, że kampania szczepień przeciwko koronawirusowi przebiega „zbyt wolno”.

Jak przypomina agencja AFP, Ukraina, jeden z biedniejszych krajów Europy, rozpoczęła kampanię szczepień 24 lutego. Przy 40-milionowej populacji do chwili obecnej mniej niż 950 tys. osób otrzymało pierwszą dawkę, a około 27 tys. także drugą.

– Tak, nasz kraj rozpoczął szczepienia dwa miesiące po krajach Unii Europejskiej. Ale producenci szczepionek najpierw pokryli zapotrzebowanie krajowe, a potem realizowali dostawy za granicę – bronił się w parlamencie minister Stepanow.

Stepanow od miesięcy był pod ostrzałem krytyki i podejrzewano go o skandale korupcyjne. Opozycyjni deputowani oskarżyli go o kupowanie po zawyżonych cenach chińskich szczepionek przeciwko COVID-19 i strojów ochronnych dla służby zdrowia.

Organizacje charytatywne potępiły go również za brak respiratorów dla najciężej chorych, zarzucając rządowi, że nie przygotował kraju jesienią na drugą falę pandemii.

źródło:

Zobacz więcej