RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedzielski o strajku pielęgniarek: Osiągnięto porozumienie

Można powiedzieć, że porozumienie zostało osiągnięte. Położyliśmy na stole ponad 3,5 mld złotych na wzmocnienie wynagrodzeń i większość stron to zaakceptowała – poinformował w TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o zapowiadany na 7 czerwca strajk pielęgniarek i położnych.

Polski Ład zaprezentowany. Sprawdź, co znalazło się w ofensywie programowej PiS [LISTA]

Na konferencji w sobotę Zjednoczona Prawica z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim zaprezentowała nowy program społeczno-gospodarczy pod...

zobacz więcej

W poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu z pielęgniarkami i położnymi. Na zaproszenie ministra Adama Niedzielskiego uczestniczyły w nim, oprócz OZZPiP, również przedstawicielki innych związków zawodowych pielęgniarek – OPZZ i Solidarność, co stało się powodem przerwania rozmów.

Adam Niedzielski o negocjacjach z pielęgniarkami


We wtorek kontynuowano rozmowy w ramach zespołu trójstronnego, który pracuje nad projektem wynagrodzeń minimalnych w służbie zdrowia. Ustalono, że od 1 lipca tego roku zarobki pielęgniarek i położnych nie będą poniżej poziomu minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

Jeden ze związków, który zresztą opuścił negocjacje, nie uczestniczył we wtorkowych rozmowach, nie podpisał porozumienia, ale mam nadzieję, że w kolejnych rundach negocjacyjnych będziemy potrafili dojść do porozumienia ze wszystkimi środowiskami – powiedział w programie „Gość Wiadomości” Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że większość stron zaakceptowała propozycję strony rządowej, która zakłada przeznaczenie w najbliższych miesiącach 3,5 mld zł na wzrost wynagrodzeń. Jak przypomniał, dialog prowadzony jest od początku lutego „bardzo intensywnie”.

– Praktycznie co tydzień spotykamy się w formule zespołu trójstronnego i negocjujemy różne rozwiązania dot. wynagrodzeń. W trakcie tych ponaddwumiesięcznych rozmów doszliśmy do kompromisu i zaproponowaliśmy formę porozumienia, która jest gwarancją, że te najniższe wynagrodzenia w opiece zdrowotnej będą rosły tak, jak rośnie średnie wynagrodzenie w gospodarce – wyjaśnił gość TVP Info. Adam Niedzielski podkreślił, że w samym 2021 roku pakiet zmian oznacza zwiększenie środków na finansowanie wynagrodzeń o prawie 4 mld złotych. – To rozwiązanie, które ma być tym pierwszym krokiem realizacji celów, jakie postawiliśmy sobie w Polskim Ładzie – dodał.

W środę rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia – wynika z harmonogramu prac Rady Ministrów.

Zobacz także: Ile będziemy płacić na służbę zdrowia? Internauci dopytywali premiera o Polski Ład

źródło:
Zobacz więcej