RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Z zegarmistrzowską precyzją usuwa nowotwory. Robot da Vinci w akcji

Szpital Wojewódzki w Gorzowie wykonuje zabiegi robotem w ramach NFZ  (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Szpital Wojewódzki w Gorzowie wykonuje zabiegi robotem w ramach NFZ  (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. przeprowadzono pierwszą w historii tej lecznicy operację robotem chirurgicznym da Vinci. Tym samym szpital dołączył do grona kilkunastu placówek w Polsce, które wykorzystują takie urządzenie - poinformowała we wtorek rzeczniczka placówki Agnieszka Wiśniewska.

Dzień Dziecka. Darmowe przejazdy pociągami PKP dla najmłodszych

We wtorek 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi podróżni będą mogli jeździć pociągami PKP Intercity bezpłatnie – poinformował we wtorkowym...

zobacz więcej

Zabieg chirurgiczny przeprowadzono 17 maja br. u 63-letniego gorzowianina cierpiącego na nowotwór prostaty. Wykonał go sześcioosobowy zespół pod kierunkiem kier. Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej gorzowskiego szpitala Piotra Petrasza.

Operacja odbywała się pod okiem Piotra Kani – certyfikowanego lekarza szkoleniowego dla systemu robotycznego da Vinci. Przebiegła zgodnie z planem i pacjent czuje się dobrze.

– Dzięki systemowi da Vinci możemy nie tylko skutecznie z niemal zegarmistrzowską precyzją usunąć nowotwór, ale także maksymalnie zawęzić obszar interwencji chirurgicznej, co w efekcie przekłada się na skrócenie czasu pobytu w szpitalu i skrócenie okresu rekonwalescencji – powiedział Petrasz.

Polska firma zaczyna walkę z plastikiem. Kluczowym elementem projektu jest ziemniak

To przełomowe wydarzenie – Grupa Azoty SA informuje, że jest pierwszą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, która wyprodukuje ekologiczny i w 100...

zobacz więcej

Korzyści dla pacjenta jest więcej


Wykorzystanie technik robotycznych pozwala zapewnić mu maksymalny komfort życia po zabiegu prostatektomii, polegającym na usunięciu gruczołu krokowego, i jednocześnie zachować funkcje układu moczowego i sprawność seksualną.

– Jestem bardzo zadowolony. Choroba postępowała szybko.  Dziś, kilka godzin po operacji, mogę już usiąść i zmienić pozycję na bardziej wygodną. Za kilka dni wyjdę do domu i po zabiegu zostanie mi na pamiątkę tylko kilka niewielkich otworów na brzuchu. Przy tradycyjnej metodzie miałbym sporą bliznę – powiedział zoperowany pan Jan.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie jest jedną z nielicznych placówek medycznych w kraju, które zabiegi operacyjne z użyciem robota chirurgicznego da Vinci wykonuje w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli całkowicie nieodpłatnie dla pacjenta.

Zobacz także: „Jesteśmy dumni”. Polacy na pomoc dzieciom w Jemenie przekazali ponad 3,3 mln złotych     .

źródło:

Zobacz więcej