RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Lekarz namawiał do aborcji. Rodzice Karola Wojtyły powiedzieli „nie”

Ciąża pani Emilii, matki Karola Wojtyły, była zagrożona, ale chociaż doradzano jej aborcję, zdecydowała się urodzić dziecko. Pomógł ginekolog pochodzenia żydowskiego, który wyraził zgodę na poprowadzenie ciąży – przypomina Katolicka Agencja Informacyjna.

„Jan Paweł II punktem odniesienia dla rodzin”

„Nauczanie tego wielkiego Papieża w sprawach dotyczących rodziny stanowi niezawodny punkt odniesienia w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla...

zobacz więcej

Sąsiadka pani Wojtyłowej, Maria Siwcowa, mieszkanka Wadowic, zeznała, że gdy Emilia była w drugim miesiącu ciąży, dr Jan Moskała, wówczas znany ginekolog i położnik, rozpoznał ciążę wysokiego ryzyka, stwierdzając, że nie może jej donosić i dziecko nie urodzi się zdrowe. Dlatego doradził jej aborcję, nie zgadzając się na kontynuowanie ciąży. Okoliczność tę potwierdziły również dwie koleżanki pani Emilii z Wadowic, Maria Kaczorowa i Helena Szczepańska.

Rozmowa z Marią Kaczorową została nagrana w 1985 r. przez Romana Gajczaka, a jej zapis znalazł się w książce „Sercu najbliższe. Szkice z lat młodzieńczych Karola Wojtyły –  Jana Pawła II”. W 1985 roku pani Kaczorowa była zapewne ostatnią osobą, która znała dobrze panią Emilię; była już starsza, ciężko chora, przykuta do łóżka, ale z fenomenalną pamięcią – czytamy w książce.

Zagrożenie życia matki i dziecka


Ówczesny proboszcz wadowickiej bazyliki, ks. Jakub Gil, potwierdził, że to głęboka wiara pani Wojtyłowej pomogła jej odrzucić aborcję, pomimo obaw o życie własne i dziecka. 

Para zaręczona na ŚDM 2016, ma syna o imieniu Jan Paweł

Brazylijska para, Vinicius i Thais, która zaręczyła się na ŚDM 2016 w Wadowicach, jest już małżeństwem i doczekała się syna – jego imię to Jan...

zobacz więcej

Prowadzenie ciąży


Doktor Moskała miał opinię wybitnego profesjonalisty, ale też znanego aborcjonisty. Podobno na ścianie budynku, w którym miał swój gabinet, ktoś napisał: „Fabryka Aniołków”. Rodzice Karola postanowili wówczas zwrócić się do innego lekarza – Samuela Tauba, Żyda, który potwierdził, że istnieje ryzyko powikłań przy porodzie, ze śmiercią Emilii włącznie. Nie zaproponował jednak aborcji i wyraził zgodę na poprowadzenie ciąży.

Mimo że dokumentacja medyczna Emilii już nie istnieje, a wszystkie zeznania są ustne, to uwiarygadnia je ich zgodność. Kiedy papież Jan Paweł II zobaczył w 1979 roku w tłumie w Wadowicach Helenę Szczepańską (jedną z najbliższych przyjaciółek swojej matki), poprosił o spotkanie i jeszcze tego samego dnia rozmawiał z nią w wadowickiej parafii.

Zobacz także: Tajemnica powołania. Wojtyła doświadczył dwóch    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej