RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Kościół jest siłą tego Narodu”. Rycerze Kolumba wybiorą rodzinę roku

Rycerze Kolumba spotkają się w Licheniu (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk)
Rycerze Kolumba spotkają się w Licheniu (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk)

Pod hasłem „Kościół jest siłą tego Narodu”, zaczerpniętym z wypowiedzi kard. Stefana Wyszyńskiego, odbędzie się w Licheniu w dniach 21-22 maja 2021r. XI Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce. To doroczne spotkanie Rycerzy Kolumba i kapelanów Rad lokalnych z całej Polski, podczas którego kilkuset delegatów podsumowuje ostatni rok działalności tej organizacji katolickiej oraz wyznacza nowe cele. Konwencja Stanowa to także czas na wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych dzieł rycerskich, rodziny roku, a także wybrania członków Rady Stanowej na następny rok.

„Tato to ja”. XIV Marsz Świętości Życia w Warszawie

W niedzielę ulicami Warszawy przejdzie po raz czternasty Marsz Świętości Życia, zorganizowany pod hasłem „Tato to ja”. Manifestacja będzie zwracać...

zobacz więcej

Jak poinformował w komunikacie prasowym przesłanym do portalu tvp.info dyrektor stanowy ds. rozwoju rad lokalnych Rycerzy Kolumba w Polsce, Konwencja Stanowa to m.in. czas na wybranie członków Rady Stanowej na następny rok. Krzysztof Sietczyński przekazał, że tym razem z powodu obowiązujących obostrzeń sanitarnych zw. z pandemią, niektóre wydarzenia odbędą się zdalnie.

– Już po raz 11. spotkamy się, aby wspólnie modlić się, podsumować osiągnięcia roku, nagrodzić rady lokalne za działalność programową, a także wybrać ze swego grona rodzinę roku – mówił Katolickiej Agencji Informacyjnej Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

– Poza tym, podczas Konwencji Stanowej procedowane są rezolucje, czyli postanowienia o priorytetach w działalności Rycerzy Kolumba w Polsce. Co roku dokonywany jest także wybór Oficerów Stanowych, czyli zarządu naszej organizacji. W Konwencji Stanowej uczestniczą zarówno delegaci, jak również Kapelani Rad – dodaje.

Program XI Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce


21 maja o godz. 17:00 w bazylice w Licheniu na rozpoczęcie XI Konwencji Stanowej z udziałem biskupów i kapelanów rad lokalnych zostanie odprawiona msza święta. Rozpocznie się ona „uroczystym wprowadzeniem relikwii św. Faustyny, św. Jana Pawła II oraz Założyciela Rycerzy Kolumba bł. ks. Michaela McGivneya”.

Kardynał Stefan Wyszyński patronem 2021 r. Kim był Prymas Tysiąclecia

Sejm ustanowił rok 2021 rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Prymas Tysiąclecia w swojej działalności kapłańskiej zwracał uwagę na przyrodzoną...

zobacz więcej

– Z uwagi na sytuację pandemiczną udział zarówno hierarchów, jak i zaproszonych gości został znacznie ograniczony. Msza inaugurująca XI Konwencję Stanową zostanie odprawiona przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, a także kapelana stanowego abp. Wacława Depo i abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Wielu z biskupów skierowało listy do uczestników konwencji i zostaną one odczytane podczas obrad – wyjaśniał Marek Ziętek, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Tego samego dnia po Eucharystii będzie mieć miejsce spotkanie Rycerzy Kolumba z biskupami i zaproszonymi gośćmi. Wtedy też wręczona zostanie nagroda dla rodziny roku oraz nagrody dla rad lokalnych wyróżnionych przez Radę Stanową za działalność programową.

22 maja o godz. 10:00 w wersji zdalnej rozpocznie się sesja roboczej XI Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce.

Trzy wartości kard. Wyszyńskiego: Kościół, Ojczyzna, rodzina

W katedrze włocławskiej upamiętniono 95. rocznicę święceń kapłańskich i 118. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Biskup włocławski...

zobacz więcej

Wyjaśniając wybór tegorocznego, pochodzącego z nauczania Prymasa Tysiąclecia hasła, Krzysztof Zuba powiedział: „Hasło odnosi się do istoty działalności Rycerzy Kolumba, a więc do wspierania Kościoła. W czasie ataku reżimu komunistycznego wymierzonego w Kościół w Polsce, kard. Stefan Wyszyński wskazywał Boga jako punkt odniesienia w trudnych momentach historii, a także podkreślał rolę Kościoła. Wydarzenia ostatnich miesięcy wskazują na wiele analogii z czasami, w których żył Prymas Tysiąclecia i odniesienie do nauczania kardynała wydaje się dla nas czymś naturalnym”. – Warto również podkreślić, iż jedna z rezolucji będzie poświęcona zobowiązaniu się Rycerzy Kolumba w Polsce do szerzenia nauczania prymasa Wyszyńskiego – zaznaczył Zuba.

Kim są Rycerze Kolumba?


Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6,5 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.Zobacz także: Warsztaty liturgii tradycyjnej w Licheniu


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej