RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zatrzymania na Białorusi: służby weszły do redakcji portalu TUT.by. Kuriozalny powód

Nie ma kontaktu z kilkoma dziennikarzami TUT.by; nie wiadomo, gdzie są przetrzymywani (fot. tut.by)
Nie ma kontaktu z kilkoma dziennikarzami TUT.by; nie wiadomo, gdzie są przetrzymywani (fot. tut.by)

Białoruski portal TUT.by opublikował w sieciach społecznościowych listę 13 zatrzymanych pracowników. Przeszukanie w redakcji nadal trwa. Dostęp do strony internetowej został zablokowany. Władze poinformowały o wszczęciu postępowania karnego, jako powód podając rzekome przestępstwa podatkowe.

Niepokojące przecieki z Białorusi. Romaszewska-Guzy apeluje o stanowczą reakcję

Nieoficjalne doniesienia wskazują, że prokuratura na Białorusi przedłużyła o 5 miesięcy areszt tymczasowy dla Andżeliki Borys, prezes Związku...

zobacz więcej

We wtorek rewizje odbyły się w mieszkaniu redaktor naczelnej Maryny Zołatawej, wicenaczelnego Maksima Hajki, dziennikarki Aleny Tałkaczowej, Hanny Rudenki, Wolhi Saukiu, specjalisty IT Witala Kalinouskiego i innych pracowników. W czasie rewizji konfiskowano komputery i inny sprzęt, zablokowano karty bankowe.

Aresztowani pracownicy portalu TUT.by


Media niezależne poinformowały, że Julia Czerniauska, żona nieżyjącego właściciela portalu Jurija Zisera, została w konwoju przewieziona do szpitala – ze względu na problemy z sercem. Nie wiadomo, jaki jest jej status. Podobnie nie jest znany status innych pracowników – Zołatawa i Tałkaczowa prawdopodobnie mają status świadków. Wiadomo, że Tałkaczową i Hajkę zabrano na przesłuchania.

Wśród zatrzymanych są także m.in. dyrektorka generalna firmy TUT BY MEDIA Ludmiła Czekina, główna księgowa Anżeła Asad i ich zastępczynie, kierowniczki działów sprzedaży i marketingu, oraz zastępca redaktora naczelnego portalu Maksim Hajko.

Wsparcie z dziennikarzami i pracownikami portalu wyraziła Swiatłana Cichanouska, była opozycyjna kandydatka na prezydenta Białorusi. We wtorek ogłoszono, że rewizje mają związek ze sprawą karną dotyczącą niepłacenia podatków. W komunikacie Komitet Kontroli Państwowej wskazał nazwiska głównej księgowej i dyrektorki firmy.

Putin o relacjach z Polską: Rosja opowiada się za takim podejściem

Trudne kwestie w relacjach Rosji i Polski można rozwiązać, działając na zasadzie pragmatyzmu i uwzględniania interesów obu stron; Rosja opowiada...

zobacz więcej

Od rana, kiedy pojawiła się pierwsza informacja o rewizjach, nie ma kontaktu z czwórką niezależnych dziennikarzy, którzy udali się pod budynek redakcji TUT.by.

Reżim cenzuruje niezależne białoruskie media


Portal TUT.by został zablokowany. Ministerstwo informacji wyjaśniło, że powodem była „publikacja niedozwolonych treści”. Zablokowany został również system pocztowy mail.tut.by.

Przeszukania odbyły się w innych firmach, powiązanych z TUT.by. Funkcjonariusze weszli m.in. do biur operatora domen internetowych Hoster.by, serwisu z ofertami pracy rabota.by i samochodowego av.by.

Portal TUT.by powstał 21 lat temu i obecnie jest największym niezależnym medium na Białorusi. Według Radia Swaboda codziennie korzysta z niego 2,7 mln użytkowników, głównie na Białorusi.

Zobacz także: Białoruski dziennikarz oskarża władze o tortury i nieludzkie traktowanie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej