RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak polski rząd poradził sobie z pandemią COVID-19? Jest jasne stanowisko WHO

Przedstawicielka WHO w Polsce dr Paloma Cuchi (fot. PAP/T.Wojtasik)
Przedstawicielka WHO w Polsce dr Paloma Cuchi (fot. PAP/T.Wojtasik)

Polski rząd nie popełnił żadnych błędów w walce z koronawirusem, a Polska jest dobrze przygotowana do walki z COVID-19 – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w szpitalu w Wolicy k. Kalisza przedstawicielka WHO w Polsce dr Paloma Cuchi.

Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Koronawirus w Polsce. We wtorek 18 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1734 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Cuchi podkreśliła, że w Polsce natychmiast reagowano na nadchodzące zagrożenia. Organizowano pomoc w postaci sprzętu i podejmowano działania opiekuńcze dla chorych i zagrożonych.

Proces szczepień też przebiega bardzo sprawnie. Byłam zaszczepiona w Warszawie. Działanie tamtejszych służb było wspaniałe, a wszystko trwało zaledwie 15 minut – powiedziała.

Według WHO – jak poinformowała Cuchi – podawanie szczepionki nie jest na razie rekomendowane jako obowiązkowe.

– Najpierw zależy nam, żeby ludzie zrozumieli, dlaczego szczepionka jest dobra dla nich. Każdy powinien być wyedukowany. Oporność wobec szczepionki świadczy o braku zrozumienia lub złym zrozumieniu. Dlatego ogromną rolę odgrywają media – powiedziała.

Kiedy koniec pandemii? WHO odpowiada

KE apelowała do marszałków o szybką ratyfikację FO. Senat odwleka sprawę

Przedstawiciele Komisji Europejskiej już w styczniu zwrócili się do marszałków polskiego Sejmu i Senatu: Elżbiety Witek oraz prof. Tomasza...

zobacz więcej

Przedstawicielka WHO w Polsce powiedziała, że trudno wskazać termin końca pandemii, ale od jej wybuchu zrobiono bardzo dużo, jeśli chodzi o poznanie choroby.

– Pod koniec 2019 r. jeszcze nie wiedzieliśmy, co to jest COVID-19 i dlaczego ludzie umierają. Teraz wiemy, jakie środki zaradcze działają i zmniejszają zasięg pandemii. Widzimy coraz mniejszą grupę osób umierających i tych, którzy potrzebują pomocy – powiedziała.

Czy potrzebne są paszporty szczepionkowe?


Paszporty szczepionkowe – według WHO – to bardzo ważne świadectwa i zbiór informacji dla poszczególnych krajów.

– Nie godzimy się jednak na to, żeby używać paszportów do ograniczania podróży. Nie ma potrzeby, żeby dzielić ludzi na zaszczepionych i nie. Wszystko musimy robić mądrze – powiedziała.

Badania dzieci chorych na COVID-19. Mają inne objawy niż dorośli

Większość dzieci zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 może nie mieć typowych objawów COVID-19, takich jak gorączka, kaszel czy skrócenie oddechu. Do...

zobacz więcej

Rehabilitacja po COVID-19. WHO pod wrażeniem


Dr Paloma Cuchi wizytowała we wtorek Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy w celu zdobycia informacji na temat doświadczeń placówki w walce z koronawirusem i planów rehabilitacji pocovidowej.

– WHO szuka takich szpitali, które podzielą się doświadczeniem i praktykami w walce z covidem. Ten szpital jest bardzo dobrym przykładem. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak żyć z covidem i po covidzie. Dlatego gratuluję dyrektorowi i pani wicemarszałek. Aby uzyskać tak dobre wyniki, potrzebne jest wspaniałe przywództwo – powiedziała.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Paulina Stochniałek zauważyła, że szpital w Wolicy „wyjątkowo doświadczył koronawirusa, ponieważ był przekształcany na covidowy dwukrotnie”.

Dyrektor szpitala Sławomir Wysocki powiedział na konferencji, że spotkanie z dr Palomą Cuchi przyniesie wymierne korzyści pacjentom.

– Planowane jest wybudowanie pawilonu do rehabilitacji dla osób po COVID-19. Podczas spotkania padł pomył, żeby to był tzw. eco house, czyli zielony szpital ekologiczny, w którym zostanie całkowicie wyeliminowany dwutlenek węgla. Na świecie jest ich tylko 120, a w Polsce jeszcze nie ma takiego – powiedział Wysocki.

– Będzie w nim prowadzona rehabilitacja pocovidowa. Pacjenci będą uczyli się, jak poprawić wydolność i pojemność płuc i jak sobie radzić po ataku duszności – powiedział Wysocki.

źródło:

Zobacz więcej