RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Będą zmiany w programie nauczania. Minister Czarnek wyjaśnia

Najnowsze

Popularne

Nasza młodzież musi wiedzieć, skąd Polska wzięła się w tym miejscu, w wyniku jakich zjawisk; stąd to rozdzielenie: na historię Polski i historię powszechną – mówi w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu zmiany. W szkołach średnich nauka historii ma być prowadzona dwutorowo. Ale to nie jedyna kwestia dotycząca edukacji w nowym programie PiS – podkreśla minister.

Czarnek: Likwidując historię i teologię Budka chce nas wynarodowić

Likwidacja wydziałów teologii i historii, co proponuje Borys Budka, to odcięcie Polaków od korzeni, od informacji na temat tego, jak Polacy...

zobacz więcej

Polski Ład dużo miejsca poświęcił szkołom, mówił o tym też Jarosław Kaczyński. W czasie sobotniej konwencji prezes PiS ogłosił m.in., że w szkołach średnich nauka historii ma być wprowadzona dwutorowo: osobno historia powszechna i historia Polski. – Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone 2-3, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć – mówił wicepremier. Zapowiedział też wprowadzenia programów, które „pozwolą młodzieży szkolnej zapoznawać się z Polską i lokalnie, i w skali ogólnopolskiej”.

Więcej historii w szkołach. Czarnek odpowiada


Zapowiedź Zjednoczonej Prawicy nie spotkała się z entuzjazmem opozycji. Krytykowała ją m.in. była liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer (KO) pisząc, że na zmiany uskarżały się już jej „trzy zapłakane kuzynki”. W programie „O co chodzi” szef MEiN Przemysław Czarnek podkreślił we wtorek, że już od momentu reformy szkolnictwa likwidującej gimnazja liczba godzin historii zwiększyła się i „dostrzegamy zmiany na lepsze”.

– W systemie 6+3+3 (podstawówka, gimnazjum, szkoła średnia – red.) nauka historii kończyła się mniej więcej na II wojnie światowej. Młodzi ludzie, z uwagi na brak czasu, w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach nie poznawali II połowy XX wieku, nie mówiąc już o XXI wieku. Przejście do systemu 8+4 daje już więcej możliwości – przekonywał gość TVP Info, wskazując, że teraz uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych mają w programie nauczania już cały wiek XX oraz początek XXI.

Zobacz także: Polski Ład w punktach. Co znalazło się w programie PiS? Zdaniem Czarnka nadal potrzebne są jednak zmiany – o czym mówił prezes Jarosław Kaczyński.

Czarnek o „Polskim Ładzie”: Za kilka lat będziemy mówić o skoku cywilizacyjnym

My dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której stawiamy na rozwój społeczeństwa, młodych rodzin, rozwój demograficzny i pokazujemy to na konkretnych...

zobacz więcej

– W podstawach programowych niekiedy może zbyt wiele czasu poświęca się epokom takim jak starożytność, a brakuje czasu na to, by w sposób bardzo umiejętny przekazać prawdę uczniom o historii najnowszej: po II wojnie światowej, historii Żołnierzy Wyklętych, historii walki o niepodległość naszej ojczyzny w dobie PRL, 1989 roku, Solidarności, ale później tej postkomuny – pozytywnych i negatywnych przejawów Okrągłego Stołu – na to, wydaje się, że nadal jest za mało czasu – ocenił minister edukacji.

Polski Ład i program dla edukacji


Jak podkreślił, młodzież „musi wiedzieć, skąd Polska wzięła się w tym miejscu rozwoju i w wyniku jakich zjawisk”. – Stąd to rozdzielenie: historia Polski i historia powszechna. Dlatego ta idea w ramach Polskiego Ładu – zaznaczył.

Na antenie TVP Info wskazywał jednak, że Polski Ład to nie tylko zmiany w nauce historii, ale w sumie 20 szczegółowych punktów dotyczących edukacji. – Tysiąc niskoemisyjnych szkół, termomodernizacja, ogromne inwestycje w cyfryzację szkół, informatyzację. Ale również branżowe centrum umiejętności, które będą służyły rozwinięciu nauczania zawodowego – wymieniał Czarnek.

Zobacz także: PO chce likwidować kierunki studiów. Czarnek odpowiada Budce [WIDEO]
teraz odtwarzane
PO zlikwiduje kierunki uniwersyteckie? Czarnek odpowiada Budce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej