RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podróż jednego z największych balonów. Companion wkrótce pojawi się na niebie

Już niedługo balon Companion będzie widoczny na niebie w różnych częściach świata (fot. AllRightsReserved/Getty Images)
Już niedługo balon Companion będzie widoczny na niebie w różnych częściach świata (fot. AllRightsReserved/Getty Images)

Jeden z największych balonów ogrzewanych ciepłym powietrzem na świecie – Companion autorstwa artysty KAWS już niedługo będzie widoczny na niebie w różnych częściach świata. Mierzy on 42 m. Do tej pory pojawił się m.in. u podnóża góry Fudżi. Jego leżąca sylwetka unosiła się spokojnie na jeziorze Seokchon w Seulu i słynnym porcie Wiktorii w Hongkongu.

Uber wyleci w przestworza. Podróż helikopterem ma trwać kilka minut

Uber wprowadza nową usługę. W Nowym Jorku pasażerowie będą mogli podróżować helikopterem. Na razie będzie on kursować na jednej trasie. Firma nowy...

zobacz więcej

Companion to szara postać zasłaniająca twarz dłońmi w rękawiczkach z namalowanymi na nich iksami. Jego forma przypomina Myszkę Miki. Autorem balona jest amerykański artysta Brian Donnelly, znany jako KAWS. Najpierw Companion pojawił się w pracach graffiti artysty. Następnie KAWS stworzył pierwszą trójwymiarową wersję. Jako balon Companion pojawił się w 2012 roku na paradzie Macy's Thanksgiving Day Parade. Dziś jego sylwetkę można dostrzec nad Bristolem w Wielkiej Brytanii, który jest pierwszym przystankiem w rozpoczynającej się podróży w ramach projektu KAWS:Holiday.

Brian Donnelly podczas wywiadu w CNN ogłosił plany przelotu swojej ogromnej balonowej figury nad głównymi miastami m.in. w Australii, Chinach, Turcji i Hiszpanii. Na razie nie ujawnia jednak dokładnego harmonogramu przelotów. Zdradził tylko, że wraz z nim na pokład balonu będą mogły wejść grupy dwu- lub trzyosobowe. Cena tego doświadczenia podobnie jak sposób rekrutacji uczestników wciąż nie zostały podane.

Zdjęcia z ostatniego lotu testowego w pobliżu Bristolu w Wielkiej Brytanii – miasta znanego z jednego z największych w Europie festiwali balonów na ogrzane powietrze – pokazują imponującą posturę nadmuchanej postaci. Jak przyznał w rozmowie z CNN sam artysta, tą inicjatywą chciał stworzyć nie tylko niezwykłą atrakcję, dla tych, którzy polecą balonem, ale również tym, którzy będą obserwować go z ziemi.

Lecieli balonem, runęli na ziemię. Matka i syn zginęli na miejscu

Matka i syn zginęli po tym, jak balon na uwięzi, którym lecieli, urwał się z cumy i spadł na ziemię. Do tragedii doszło w parku rozrywki we...

zobacz więcej

„To naprawdę będzie nieoczekiwana rzecz na niebie” – zapewnił KAWS. Artysta swoją przygodę ze sztuką zaczynał jako twórca graffiti; pracował również jako animator dla Disneya, współpracował z firmami zabawkarskimi oraz z Nike czy Uniqlo.

Jego najnowszy projekt jest wynikiem stałej współpracy ze studiem kreatywnym AllRightsReserved z Hongkongu. Balon na ogrzane powietrze spędzi około miesiąca w każdym wybranym mieście, gdzie chętni będą mogli wejść na jego pokład.

Donnelly powiedział, że projekt dał mu siłę do zmierzenia się z ograniczeniami wynikającymi z pandemii COVID-19. „Jako artysta staram się poradzić sobie z tą sytuacją. Tak wiele rzeczy zostało odwołanych i jest tak wiele różnych kwestii związanych z podróżowaniem i spotkaniami w grupach. Pomyślałem, że balon byłby świetnym przedmiotem do stworzenia czegoś umiejscowionego w krajobrazie, czego ludzie mogą doświadczyć... zamiast mieć wystawowy element, wokół którego wszyscy się tylko gromadzą” – podsumował.

źródło:
Zobacz więcej