RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy Senat zajmie się ustawą o KPO? „Jesteśmy w ogonie UE” [WIDEO]

Senat wciąż zwleka z przyjęciem ustawy ratyfikacyjnej, która ma zapewnić Polsce środki z unijnego Funduszu Odbudowy. – Do tej pory ratyfikacji dokonały 22 kraje. Wygląda na to, że będziemy w ogonie Unii Europejskiej. Prosiłem marszałka (Tomasza) Grodzkiego o przyspieszenie prac – powiedział wiceminister Waldemar Buda. – Wydaje mi się, że przekonaliśmy pana marszałka, że Senat nie powinien przyjmować poprawek do ustawy o ratyfikacji Funduszu Odbudowy – podkreślił po spotkaniu z marszałkiem Senatu sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej.

Lewica o głosowaniu nad KPO. „PO jedyną partią, która zmieniła front”

zobacz więcej

Zdaniem sekretarza stanu udało się przekonać Tomasza Grodzkiego do tego, aby senat nie wprowadzał poprawek do ustawy.

– Te wszystkie argumenty które prezentowaliśmy, opinie prawne, stosowana praktyka, prawdopodobnie przyniosły skutek i pan marszałek oraz Senat odstąpią od uchwalania w ustawie ratyfikacyjnej poprawek – oznajmił.

Wiceminister poinformował, że przekazał opinie prawną MFiPR, że jakiekolwiek dodatki do ustawy ratyfikacyjnej są niedopuszczalne, a także przekazał swoją wątpliwość w sprawie preambuły.

– Apelowałem, żeby zrezygnować z preambuły, by nie komplikować sytuacji prawnej, bo istnieje taka obawa, że przekazanie ratyfikacji nawet z preambułą może budzić wątpliwości po stronie Komisji Europejskiej – powiedział Buda.

– Czekamy na ruch pana marszałka w tej sprawie – dodał.

– Ale przedłużanie czasu pracy nad ustawą i przygotowywanie treści preambuły nadal nas niepokoi – dodał.

KE apelowała do marszałków o szybką ratyfikację FO. Senat odwleka sprawę

Przedstawiciele Komisji Europejskiej już w styczniu zwrócili się do marszałków polskiego Sejmu i Senatu: Elżbiety Witek oraz prof. Tomasza...

zobacz więcej

Buda zaproponował także spotkanie dla senatorów w MFiPR dla senatorów, pracujących nad KPO.

– Termin jest do uzgodnienia, ale każdy senator bez względu na klub mógłby przyjść na spotkanie, które zorganizujemy w ministerstwie, i porozmawiać na temat KPO. Tak by komisje senackie nie przedłużały swoich prac i proces ratyfikacyjny został zakończony w tym tygodniu – powiedział wiceminister Buda dziennikarzom.

Dodał, że poinformował marszałka, że już 22 państwa UE dokonały ratyfikacji i Polska będzie jednym z ostatnich, jakie tej ratyfikacji będzie dokonywać. – Nasze zastrzeżenia budzi to, że z uwagi na postawę Senatu ta ratyfikacja nie jest dość sprawna – mówił Buda.

Przypomniał, że także samorządowcy oczekują szybkiej ratyfikacji.

– W odpowiedzi otrzymałem informacje, że do przemyślenia jest ta propozycja spotkania. Co do terminu, pan marszałek powiedział, że komisje potrzebują jeszcze kilkunastu dni na prace - przekazał Buda. Senat, miałby się zająć ratyfikacją 27 maja – poinformował.

– Apelowałem, żeby to się odbyło jeszcze w tym tygodniu – dodał.

źródło:
Zobacz więcej