RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska firma zaczyna walkę z plastikiem. Kluczowym elementem projektu jest ziemniak

Grupa Azoty podpisała pierwsze umowy na naturalne tworzywo (fot. arch.PAP/Andrzej Lange)
Grupa Azoty podpisała pierwsze umowy na naturalne tworzywo (fot. arch.PAP/Andrzej Lange)

To przełomowe wydarzenie – Grupa Azoty SA informuje, że jest pierwszą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, która wyprodukuje ekologiczny i w 100 proc. biodegradowalny plastik. Tworzywo znajdzie zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, restauracjach i barach, artykułach codziennego użytku, takich jak torby jednorazowe i opakowania, a także w technologii druku 3D – poinformował magazyn Teraz Polska. 

Opracowano jadalną folię do pakowania jedzenia. Może też zabijać wirusy

Rosyjsko–indyjska grupa naukowców opracowała produkowaną z glonów folię, która szybko rozkłada się w środowisku. Można ją nawet zjeść. Co więcej,...

zobacz więcej

Linia  pilotażowo-produkcyjna będzie mogła wytworzyć skrobi termoplastycznej do 300 ton rocznie.

Jednocześnie spółka podpisała umowy o nawiązaniu współpracy z firmą Polska Grupa Opakowaniowa Opakomet S.A. oraz Instytutem  Badawczym Leśnictwa, a także list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasami Państwowymi – napisano.  

Europejski Zielony Ład


– Produkcja tworzyw biodegradowalnych, umożliwiających w pełni naturalny i neutralny dla środowiska proces rozkładu materiału, wpisuje się w politykę Europejskiego Zielonego Ładu i jednocześnie jest zgodna z naszymi celami. Brak producentów skrobi termoplastycznej na rynku polskim i w Europie Środkowo-Wschodniej powoduje, że będziemy pionierem produkcji TPS – powiedział Tomasz Hinc, Prezes Zarządu, Grupa Azoty S.A.

Hinc dodał, że „to nisza, która wymaga zagospodarowania, a Grupa Azoty posiada technologie i ekspertów, którzy pomogą nam osiągnąć ten cel.Sposób otrzymywania skrobi termoplastycznej jest na bieżąco optymalizowany w hali półtechnik w CBR Grupy Azoty, umożliwiającej przetestowanie i przeskalowanie technologii opracowanych w skali laboratoryjnej” – dodał. 

Magia ziemniaka


Tworzywo jest wytwarzane z całkowicie naturalnych produktów, jego głównym składnikiem jest  zwykła mąka ziemniaczana.

Zobacz także: KE przyjęła Europejski Zielony Ład     

źródło:
Zobacz więcej