RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Myślała, że pomaga amerykańskiemu lekarzowi. Straciła dolary

Oszust podawał się za amerykańskiego lekarza wojskowego (fot. Shutterstock/Bumble Dee)
Oszust podawał się za amerykańskiego lekarza wojskowego (fot. Shutterstock/Bumble Dee)

Policjanci z Gubina szukają oszusta, który wyłudził od mieszkanki pow. krośnieńskiego 1,2 tys. dolarów. Podawał się za amerykańskiego lekarza wojskowego, by nakłonić pokrzywdzoną na zakup kryptowaluty.

Para z niemowlakiem okradała kościoły

Policjanci z Łosic (Mazowieckie) zatrzymali kobietę i mężczyznę podejrzanych o kradzieże pieniędzy z kościelnych skarbonek. Para jeździła na...

zobacz więcej

Jak poinformowała Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim, kobieta od pewnego czasu prowadziła za pośrednictwem komunikatora korespondencję z osobą podającą się za amerykańskiego lekarza wojskowego.

Pewnego dnia mężczyzna poprosił ją o przesłanie 1,2 tys. dolarów na pokrycie kosztów administracyjnych związanych z zatrzymaniem w Turcji wysłanej przez niego paczki; kobieta zgodziła się mu pomóc.

Pokrzywdzona otrzymała od tureckiej firmy e-mail z wiadomością potwierdzającą słowa mężczyzny, a także link, na który miała przesłać wskazaną kwotę. To skutecznie uśpiło jej czujność.

– Nic nie podejrzewając, zgodnie z instrukcją podała swoje dane, skan dowodu osobistego i numer karty bankomatowej. Jak się później okazało, w ten sposób przelała pieniądze na stronę internetową finansującą zakup kryptowaluty – wyjaśniał Kulka.

Po kilku dniach pokrzywdzona otrzymała kolejną wiadomość e-mail od tej samej firmy, z żądaniem zapłaty 5,2 tys. euro. Wówczas zorientowała się, że padała ofiarą oszustwa; zablokowała swoje konto i zgłosiła sprawę policji.

Zobacz też: „Alarm!”. Naciągacze łowią również podczas pandemii

źródło:

Zobacz więcej