RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Polska jest trzecim największym importerem dla Niemiec

Niemiecki import wzrósł w pierwszym kwartale o 14,7 proc.  (fot. Shutterstock/Lukas Gojda)
Niemiecki import wzrósł w pierwszym kwartale o 14,7 proc. (fot. Shutterstock/Lukas Gojda)

Import z Polski do Niemiec wzrasta tak mocno, że w pierwszym kwartale tego roku Polska stała się trzecim co do wielkości dostawcą dla RFN, wyprzedzając Stany Zjednoczone – pisze niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”.

KE: W tym roku bezrobocie w Polsce będzie najniższe w całej UE

Według prognozy Komisji Europejskiej w 2021 r. bezrobocie w Polsce będzie najniższe wśród krajów UE i wyniesie 3,5 proc. Zdaniem KE w przyszłym...

zobacz więcej

Niemiecki import wzrósł w pierwszych trzech miesiącach roku o kolejne 14,7 proc., do 16,6 mld euro. Również niemiecki eksport do Polski wzrósł o dalsze 9,4 proc., do 18,7 mld euro.

„Handel Niemiec z USA bardzo ucierpiał pod rządami (byłego prezydenta USA Donalda) Trumpa i w czasie pandemii koronawirusa. Obecnie handel, zwłaszcza z Europą Wschodnią, staje się siłą napędową niemieckiej gospodarki” – pisze dziennik.

„Europa Wschodnia wraca na właściwe tory jako lokomotywa gospodarcza dla niemieckiej gospodarki” – ocenia cytowany przez gazetę Oliver Hermes, przewodniczący Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej (Ost-Ausschuss).

Europa Wschodnia jest zupełnie niedoceniana – wskazuje „Handelsblatt”, podkreślając, że same cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Czechy i Węgry) są dla niemieckiej gospodarki ważniejsze pod względem handlu zagranicznego niż Chiny czy USA.

Przeczytaj też: Niemcy oszołomieni polskimi sukcesami. „Mały cud gospodarczy”

Miliardowa nadwyżka. Najwyższy wzrost eksportu w ostatnich latach

W marcu nadwyżka na rachunku bieżącym wynosiła 4,3 mld zł. To więcej niż w analogicznym miesiącu w 2020 roku, kiedy ta nadwyżka osiągnęła blisko...

zobacz więcej

W sumie handel z Europą Wschodnią, który w pierwszym kwartale wyniósł prawie 212 mld euro, stanowi prawie jedną piątą globalnego eksportu i importu Niemiec – dodaje gazeta.

Dlatego też „ścisłe powiązania niemieckiej gospodarki z regionem ponownie przynoszą korzyści” – mówi Hermes. W związku ze spadkiem liczby zakażeń koronawirusem w regionie spodziewa się on „dynamicznego rozwoju gospodarczego” w pozostałej części roku.

„Zniekształcone postrzeganie handlu zagranicznego polega również na tym, że znaczenie Rosji dla niemieckiej gospodarki było dotychczas całkowicie przeceniane: to największe terytorialnie państwo świata jest dopiero czwartym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec w Europie Wschodniej” – zauważa „Handelsblatt”. Niemiecki eksport w pierwszym kwartale znów spadł, choć umiarkowanie, bo o -0,9 proc. do niespełna 6,1 mld euro.

Rosji poświęca się jednak znacznie więcej uwagi politycznej ze strony rządu niemieckiego niż innym krajom Europy Wschodniej – zaznacza „Handelsblatt”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej