RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Buda o Polskim Ładzie: Jesienią ofensywa legislacyjna

Waldemar Buda mówił o programie Polski Ład (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Waldemar Buda mówił o programie Polski Ład (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Jesienią będzie mocna ofensywa legislacyjna związana z Polskim Ładem – zapowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Jak wyjaśnił, chodzi o to, by przepisy, które muszą wejść w życie od nowego roku, np. ustawy podatkowe, miały odpowiednio długie vacatio legis.

Premier: Boli mnie, gdy Polacy wyjeżdżają z kraju, bo nie mają szans na dom

Najbardziej boli mnie serce, jak wyjeżdża z Polski 100 tys. albo milion Polaków, ponieważ w ogóle nie mają szansy na swoje własne cztery kąty, na...

zobacz więcej

W sobotę ogłoszono założenia Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego na czas po pandemii, firmowanego przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę. Fundamenty programu to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Buda przekazał, że część projektów ustaw związanych z Polskim Ładem jest gotowa.

– Mamy prawie gotową ustawę o planowaniu przestrzennym, co się przełoży na możliwość budowy niewielkich domów jednorodzinnych bez pozwoleń. Mamy szereg przepisów umożliwiających rozszerzenie programu Maluch Plus. Ustawy podatkowe też są praktycznie gotowe – wyliczył.

Czytaj także: Polski Ład. „Zysk dla ok. 70 proc. osób płacących podatek dochodowy” 


 Podkreślił, że choć ogłoszenie Polskiego Ładu było przekładane, cały czas toczyły się prace nad szczegółami rozwiązań.
– Jesień to będzie taka mocna ofensywa legislacyjna, żeby przepisy, które muszą wejść w życie od nowego roku, jak ustawy podatkowe, miały odpowiednio długie vacatio legis, ok. sześciu miesięcy. Te projekty jako pierwsze będą wystawione do legislacji, może jeszcze w wakacje. Poza tym najlepiej wprowadzać ustawy podatkowe od początku roku – zauważył wiceminister.

„Mamy gotowe akty prawne”. Premier odpowiada na pytania o priorytety Polskiego Ładu

Chcemy ruszyć szeroką ławą z wieloma projektami, zwiększenie zasobów mieszkaniowych i możliwość pozyskania mieszkania są dla nas priorytetem; mamy...

zobacz więcej

Poinformował, że systemowe zmiany w służbie zdrowia mają być wprowadzane w przyszłym roku, natomiast pierwsze kroki w tej sprawie będą poczynione jeszcze w tym roku.

Buda potwierdził również, że rząd przygotowuje promesy finansowe, które mają pozwolić na wcześniejsze uruchamianie projektów realizowanych ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zanim fundusze realnie do nas trafią.

Promesy finansowe


– Jest wiele inwestycji, na których nam bardzo zależy. Będziemy je przeprowadzać bez względu na wszystko. Jest plan, by dać sygnał i upoważnienie poszczególnym resortom i podmiotom odpowiedzialnym za reformy i inwestycje, by rozpoczęły realizację – powiedział Buda.

Argumentował, że zgromadzenie dokumentacji czy wybór oferentów to długotrwałe procedury.

– Nie ma co tracić czasu. Wczoraj zorganizowałem taką naradę ze wszystkimi zainteresowanymi. Wystąpimy, myślę, że dziś lub jutro, z takim sygnałem od ministra Kościńskiego, by wszystkie resorty, mając zapewnienie finansowania, startowały z tymi programami – oświadczył wiceminister.

Czytaj także: Ile będziemy płacić na służbę zdrowia? Internauci dopytywali premiera o Polski Ład

 

źródło:

Zobacz więcej