RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe fakty ws. próby obalenia rządu. Czy Nitras wyleci z Platformy?

Posłowie PO Sławomir Nitras i Borys Budka (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
Posłowie PO Sławomir Nitras i Borys Budka (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

W rozmowie z portalem tvp.info poseł Ireneusz Raś podkreślił, że wyrzucono go z PO, bo m.in. nie podporządkował się strategii obalenia rządu poprzez sprzeciw wobec poparcia Funduszu Odbudowy. Tymczasem inny poseł Platformy, Sławomir Nitras, ujawnił teraz, że również nie wierzył w możliwość utworzenia rządu technicznego. – Czy też powinien trafić pod sąd zarządu krajowego? Uważam, że też podważył linię przewodniczącego Budki – mówi Raś.

Czarzasty ujawnia. Budka i Kosiniak chcieli obalić rząd

Fundusz Odbudowy mocno podzielił opozycję. Część polityków liczyła, że odrzucając pieniądze z Unii Europejskiej uda się doprowadzić do upadku...

zobacz więcej

Sejm głosował niedawno nad projektem rządu ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tego dokumentu przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy.

Platforma Obywatelska sabotowała prace Sejmu w tej sprawie. Liczono, że odrzucenie projektu doprowadzi do upadku rządu. Jednak nie wszyscy politycy sprzeciwili się przyjęciu pieniędzy z UE. Wśród nich był m.in. Ireneusz Raś.

Teraz polityk został wyrzucony z PO, a jednym z istotnych powodów takiej decyzji miała być jego postawa w głosowaniu nad Funduszem Odbudowy.

Zobacz także:  Thun wypisała się z PO. Dołączy do Polski 2050?

– Nie zagłosowałem zgodnie z dyscypliną ws. ratyfikacji Krajowego Planu Odbudowy. Uważałem, że od środków unijnych nie wolno nam się odwracać, a pan przewodniczący Budka mówił później, że to była koncepcja na rząd techniczny. Twierdził, że to strategia jego i jego doradców – mówi portalowi tvp.info.

– A wczoraj jeden z tych doradców, Sławomir Nitras, mówił, że ani przez sekundę nie wierzył w ten projekt. Czy też powinien trafić pod sąd zarządu krajowego? Uważam, że też podważył linię pana przewodniczącego Budki. To pokazuje, że nawet w obozie dzisiejszej władzy Platformy Obywatelskiej panuje od sasa do lasa – dodaje Raś.

Już w poniedziałek Raś zapowiedział, że będzie się odwoływał do sądu koleżeńskiego od decyzji zarządu PO o wykluczeniu z partii. Pytany przez nas, czy rozstań z Platformą może być w najbliższym czasie więcej, przyznaje, że tak, bo „niezadowolenie jest powszechne”.

Próba obalenia rządu. Opozycja była podzielona

„Konfederacja Obywatelska”. Budka o tworzeniu rządu z Konfederacją [WIDEO]

Platforma Obywatelska planowała powołanie rządu technicznego. W jego skład miały wejść także PSL, Lewica i… Konfederacja. – Były takie rozmowy –...

zobacz więcej

Jak nieoficjalnie informowały media, liderzy PO i PSL chcieli wykorzystać głosowanie nad Funduszem Odbudowy do wprowadzenia rządu technicznego, na czele którego miał stanąć lider ludowców Władysław Kosiniak–Kamysz.

W poniedziałkowym wywiadzie dla TOK FM poseł Platformy Sławomir Nitras był pytany, czy była szansa na obalenie rządu i powołanie rządu technicznego.

– Ja szczerze mówiąc przez ani sekundę nie wierzyłem w możliwość rządu technicznego i nie wiem, kto z koalicji w to wierzył w obecnej sytuacji – oznajmił parlamentarzysta.

Zobacz także:  Dziś zapadnie decyzja o dymisji Budki? Poseł PO: Bunt oficerów pokładowych

Na jego wpis zareagował Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. „To tak jak ja. Ale szkoda, że tego nie powiedziałeś Borysowi i Władkowi” – zwrócił się do Nitrasa, wymieniając imiona szefów PO i PSL-u.

źródło:
Zobacz więcej