RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier: Boli mnie, gdy Polacy wyjeżdżają z kraju, bo nie mają szans na dom

Mateusz Morawiecki o budowie domów bez formalności (fot. PAP/Mateusz Marek)
Mateusz Morawiecki o budowie domów bez formalności (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Najbardziej boli mnie serce, jak wyjeżdża z Polski 100 tys. albo milion Polaków, ponieważ w ogóle nie mają szansy na swoje własne cztery kąty, na dom lub mieszkanie; to jest dla mnie najważniejsze, żeby ich tutaj zatrzymać – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ile będziemy płacić na służbę zdrowia? Internauci dopytywali premiera o Polski Ład

Jak zmieni się kwota wolna od podatku? Ile będziemy płacić na służbę zdrowia? Kiedy rząd skutecznie opodatkuje wielkie międzynarodowe koncerny? Czy...

zobacz więcej

Premier pytany był w Radiu Rzeszów o jedną z propozycji Polskiego Ładu, budowę domów do 70 mkw. bez formalności, czy nie obawia się, że może dojść przez to do chaosu budowlanego.

– Może dojść do różnych rodzajów budów, które mogą kogoś innego razić ze względów estetycznych. Będziemy starali się tego uniknąć przez ujednolicenie projektów. W końcu to małe domy, mogą być dość podobnego charakteru – powiedział szef rządu.

Czytaj także: Polski Ład. „Zysk dla ok. 70 proc. osób płacących podatek dochodowy”

 Zwrócił uwagę, że bardzo często ta kwestia uregulowana jest w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

– Nasza propozycja składa się z dwóch możliwych ścieżek realizacji. Pierwsza w przypadku, kiedy miejscowy plan zagospodarowania już istnieje i jest to ziemia mieszkaniowa budowlana. Można będzie tylko złożyć zgłoszenie, a nie czekać na jakiekolwiek zezwolenie i rozpocząć po trzech tygodniach budowę. To jest dość dobry i szybki do realizacji plan – podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, „w przypadku, gdy nie ma takiego planu, występujemy o warunki zabudowy i gmina ma obowiązek po trzech tygodniach odpowiedzieć”. – I wtedy też dość szybko można przystąpić do realizacji tego planu – zaznaczył premier.

Dla kogo Polski Ład? Sasin: Skorzystają wszyscy Polacy

Niech politycy opozycji przestaną krytykować. Jeśli mają inne propozycje, niech wyłożą je na stół. W tej chwili jest tylko krytyka, ale nie ma...

zobacz więcej

– Są pewne wartości pod tytułem chaos urbanistyczny, piękniejsze lub mniej piękne domy; chciałbym, żeby wszystko było jak najpiękniejsze. Ale najbardziej boli mnie serce, jak wyjeżdża z Polski 100 tys. albo milion Polaków, ponieważ w ogóle nie mają szansy na swoje własne cztery kąty, na taki dom, o jakim teraz mówimy, lub na mieszkanie. I to jest dla mnie wartość bezcenna. To jest najważniejsze, żeby ich tutaj zatrzymać – powiedział Mateusz Morawiecki.

Kwestia umów śmieciowych


Premier pytany był też o zapowiedzi utworzenia jednego modelu pracy i czy to oznacza, że znikną tzw. umowy śmieciowe i będzie preferowane zatrudnienie etatowe korzystniejsze dla pracownika.

– O to właśnie chodzi, żeby młode mamy, ale to dotyczy także mężczyzn, mogli otrzymać prawo do urlopu, żeby w przypadku chorobowego były te pieniądze wypłacane jak na umowę o pracę, żeby różnego typu umowy śmieciowe nie były nadużywane – odpowiedział szef rządu.

Czytaj także: „Powstawał z myślą o rodzinach”. Pytamy o miejsce Polskiego Ładu w strategii demograficznej

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej