RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziś zapadnie decyzja o dymisji Budki? Poseł PO: Bunt oficerów pokładowych

Kryzys przywódczy w PO (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)
Kryzys przywódczy w PO (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

Dziś odbędzie się debata wokół propozycji dymisji Borysa Budki ze stanowiska szefa Platformy Obywatelskiej – oświadczył poseł tej partii Bogusław Sonik.

Kryzys w PO. Andruszkiewicz: Życie polityczne nie znosi próżni

Polacy przekonają się, że Szymon Hołownia nie jest „nową jakością” – powiedział w programie „#Jedziemy” w TVP Info sekretarz stanu w KPRM Adam...

zobacz więcej

We wtorek wieczorem ma odbyć się zamknięte spotkanie posłów Platformy Obywatelskiej, podczas którego parlamentarzyści rozmawiać będą o kondycji partii i przyszłości jej szefa Borysa Budki.

W radiu RMF FM prowadzący poranną audycję Robert Mazurek rozmawiając z posłem PO Bogusławem Sonikiem poinformował, że dotarł do zamkniętej grupy polityków Platformy w mediach społecznościowych.

„Jeśli większość z nas nie zażąda dymisji Borysa, to po Platformie nie będzie czego sprzątać” – miał pisać jeden z członków tej grupy.

Poseł Sonik oznajmił na to, że dziś odbędzie się dyskusja parlamentarzystów PO. Przyznał, że „na pewno toczyć się będzie debata” wokół propozycji o dymisji Budki ze stanowiska przewodniczącego.

– Podejrzewam, że zwolenników Borysa Budki będzie więcej niż tych, którzy by chcieli takiej zmiany – ocenił.

Dalej wskazał, że partia powinna „być gotowa do debaty wewnętrznej na każdy temat”. Pytany, czy Budka panuje nad partią Sonik oznajmił, że „jest pewien bunt na pokładzie oficerów”.

– Ale Budka został wybrany glosami wszystkich członków PO i oni decydują o tym, kto jest przewodniczącym. W regionach i kołach ma zaufanie – wskazał.

Wtorkową naradę ma poprowadzić przewodniczący Platformy, a nie jak w przypadku obrad klubu KO – jego szef Cezary Tomczyk. Tematów do omówienia jest kilka, przede wszystkim upubliczniony w zeszły piątek list 54 parlamentarzystów PO i KO, w którym znalazł się apel „poważną debatę” i zmiany w Platformie Obywatelskiej.

„Bez daleko idących zmian nie mamy szans utrzymania pozycji lidera opozycji, a w przyszłości wygrania wyborów” – podkreślili autorzy listu. Sygnowali go m.in. b. lider PO Grzegorz Schetyna, obecny wiceszef partii Bartosz Arłukowicz oraz szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki.

W piątek zarząd PO usunął z partii posłów Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego. Z partii odchodzi też europosłanka Róża Thun.

We wtorkowym spotkaniu parlamentarzystów PO ma wziąć też udział wiceszef partii, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, by opowiedzieć o najbliższych planach swojego ruchu Wspólna Polska, m.in. o planowanym na koniec sierpnia w Olsztynie Campusie Polska Przyszłości.

źródło:
Zobacz więcej