RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Paliwo do odrzutowców z plastikowych śmieci

Badacze pracują nad wprowadzeniem metody na rynek (fot. Shutterstock/Trong Nguyen)
Badacze pracują nad wprowadzeniem metody na rynek (fot. Shutterstock/Trong Nguyen)

Nowa metoda pozwala w prosty sposób przetworzyć plastikowe odpady w paliwo odrzutowe i inne cenne substancje. Zajmuje to godzinę.

Japończycy chcą produkować „bardziej ekologiczny plastik”

Grupa japońskich firm i Uniwersytet Tokijski pracują nad technologią masowej produkcji plastiku z substancji pozyskiwanych z alg, które w...

zobacz więcej

Plastik zaśmieca Ziemię – podkreślają naukowcy z Washington State University. Odpady z tworzyw sztucznych tworzą gigantyczne wyspy na oceanach i coraz bardziej zapełniają lądy.

Kiedy się rozpadają, tworzą przy tym cząstki mikroplastiku, którego wpływ na zdrowie nie jest jeszcze poznany. Badacze przedstawili metodę, która z 90-procentową wydajnością przetwarza najczęściej stosowane tworzywo – polietylen w paliwo odrzutowe i inne cenne węglowodory. Wytwarza się z niego torby, butelki i rury.

Ile procent plastiku się przetwarza?


W przemysłowym recyklingu liczy się koszt. Przedstawiona praca oznacza milowy krok w postępach naszej technologii i kierunku jej komercjalizacji – mówi prof. Hongfei Lin, współautor publikacji.

Jak tłumaczą badacze, dotąd przetwarzanie plastiku stwarzało wiele problemów. Najczęściej stosowane metody mechaniczne polegają na topnieniu tworzyw i ich ponownym formowaniu. Obniża to jednak jakość finalnego produktu. Chemiczny recykling z kolei wymaga wysokich temperatur i długiego czasu, co znacząco podnosi koszty.

Plastik w rybach, a nawet miodzie. Naukowcy alarmują

Mikroplastik można znaleźć w stolcu ludzi z całego świata – poinformowali naukowcy podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego (UEG) w...

zobacz więcej

Z tych powodów, jak podają badacze, np. w USA przetwarzane jest tylko 9 proc. plastiku. Nowa metoda usuwa te problemy. Badacze wykorzystali katalizator złożony z węgla i rutenu, który działa w temperaturze 220 st. C.

Wyniki eksperymentu


– Przed eksperymentami tylko spekulowaliśmy, ale nie wiedzieliśmy, czy to zadziała. Wyniki były wyśmienite – opowiada uczestniczący w badaniach Chuhua Jia.

– Zależnie od potrzeb rynku można wybrać produkt, jaki się chce uzyskać. Pozwala na to duża elastyczność. Wprowadzenie tego wydajnego procesu może oznaczać obiecujące podejście do selektywnej produkcji wysokiej jakości produktów z polietylenowych odpadów – twierdzi prof. Lin.

Badacze pracują teraz nad wprowadzeniem swojej metody na rynek. Są przy tym zdania, że powinna ona działać także w przypadku innych tworzyw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej