RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Radary na Poniatowskiego. Spór między ZDM a konserwatorem zabytków

Radary są usytuowane na zabytkowym moście Poniatowskiego po obu brzegach Wisły (fot. Shutterstock/Robson90)
Radary są usytuowane na zabytkowym moście Poniatowskiego po obu brzegach Wisły (fot. Shutterstock/Robson90)

Jeżeli zajdzie konieczność, nasza firma po zakończeniu projektu może realizować usługę zmiany lokalizacji fotoradarów – zapowiedział Piotr Kędzierski, współwłaściciel firmy Lifor, która na moście Poniatowskiego w Warszawie montuje urządzenia do pomiaru prędkości.

Fotoradary na moście Poniatowskiego. Konserwator żąda zmiany ich lokalizacji

Na moście i wiadukcie Poniatowskiego w Warszawie stanęło sześć fotoradarów, za które Zarząd Dróg Miejskich zapłacił 1,8 mln zł. Mazowiecki...

zobacz więcej

– Robimy wszystko zgodnie z zamówieniem publicznym. Wykonujemy instalacje zgodnie z projektem. Mammy dokumenty opiniodawcze, decyzje konserwatora zabytków, mapkę posadowienia (urządzeń do pomiaru prędkości) z dokładnymi danymi – zapewnił Kędzierski.

Wyjaśnił, że mapka wskazująca miejsca montażu fotoradarów jest załącznikiem do zamówienia publicznego. – Jest to mapka z Google. Współrzędne posadowienia każdego urządzenia można zobaczyć – powiedział.

Kontrowersje między ZDM a konserwatorem zabytków


Pytany o kontrowersje między ZDM a Wojewódzkim Mazowieckim Konserwatorem Zabytków dotyczące miejsca instalacji urządzeń wyraził nadzieję, że „miasto i konserwator zabytków siądą do stołu i wszystko uzgodnią”.

– Wykonujemy (zlecenie) zgodnie z dokumentacją, a co będzie później – zobaczymy. My jesteśmy do dyspozycji. Jeżeli strony uznają, że trzeba coś w przyszłości zrobić, jesteśmy gotowi – podkreślił.

– Jeżeli zachodzi konieczność, to nasza firma po zakończeniu projektu – co się zdarza bardzo często w Polsce – (…) realizuje usługi zmiany lokalizacji – dodał. – Jeżeli strony dojdą do porozumienia, to nie powinno być to elementem sporu z naszej strony – zapowiedział.

Warszawa. Na jednym z mostów pojawi się sześć nowych fotoradarów

„Most Poniatowskiego zyska sześć fotoradarów. Właśnie rozpisaliśmy przetarg na urządzenia” – poinformował stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Jak...

zobacz więcej

W styczniu tego roku Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę z bytomską firmą Lifor na dostarczenie i montaż na moście Poniatowskiego sześciu urządzeń do pomiaru prędkości.

– Opiewająca na 1 mln 826 tys. zł oferta Liforu była jedyną, która do nas wpłynęła, ale okazała się satysfakcjonująca – zdecydowaliśmy się z niej skorzystać – informował ZDM.

Wniosek o zmianę lokalizacji


W piątek mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wystąpił do Zarządu Dróg Miejskich z pismem o zmianę lokalizacji wolno stojących szaf radarowych na moście Poniatowskiego. Podkreślił, że „nie decydował o precyzyjnej lokalizacji fotoradarów, a do zatwierdzenia przedstawiono jedynie niedokładną orientacyjną mapę umiejscowienia radarów”.

W odpowiedzi na działania konserwatora ZDM oznajmił, że „Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków prawie rok temu wydał zgodę na montaż fotoradarów na moście i na wiadukcie w zakresie i sposobie wykonania określonym w programie robót, który był załącznikiem do tej zgody, i w którym jest zarówno ich wygląd jak i mapa z lokalizacją”.

Radary są usytuowane na zabytkowym moście Poniatowskiego po obu brzegach Wisły. Przy jezdni prowadzącej z Centrum w kierunku Pragi stoją przy wieżycy, nad ul. Solec i nad Wisłą.

Na pasie dla jadących z Pragi do centrum pierwszy fotoradar będzie kontrolował prędkość przed Wybrzeżem Szczecińskim, następny niemal na wysokości lewego brzegu Wisły, a ostatni nad ul. Kruczkowskiego. Ich usytuowanie wzbudziło sprzeciw historyków i varsavianistów.

źródło:

Zobacz więcej