RAPORT

Pogarda

Tak powstaje kanał na Mierzei Wiślanej [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Zainteresowanie budową na Mierzei Wiślanej wśród turystów jest duże. Dostępne jest specjalne miejsce postojowe i punkt, z którego można obserwować to, co dzieje się na placu budowy. Udostępniamy swoje nagranie z lotu ptaka.

Opozycja kpiła i rozpowszechniała memy. Oto zdjęcia zrobione 2,5 roku później

Gdy w 2018 roku politycy PiS wbijali łopaty przy budowie kanału na Mierzei Wiślanej, opozycja kpiła. Rozpowszechniano memy i sugerowano, że...

zobacz więcej

Jak oceniła rzeczniczka inwestora czyli Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, zainteresowanie budową nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym jest duże od samego początku.

– Już w zeszłym roku zostało uruchomione specjalne miejsce postojowe i oznaczona ścieżka, prowadząca do punktu, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy – wyjaśniła.

Wskazała, że w dni, kiedy jest ładna pogoda, a szczególnie w weekendy wykonawca obserwuje sporą liczbę aut zaparkowanych w specjalnie wyznaczonym miejscu od strony Zalewu Wiślanego. Również na plaży od strony Zatoki Gdańskiej widać turystów zainteresowanych budową.

Czytaj także: Wzmocniono ochronę przekopu mierzei. Wdarli się poszukiwacze bursztynu

W miniony weekend lokalne media doniosły, że plażę w Kątach Rybackich opanowali poszukiwacze bursztynu. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt wchodzili bezprawnie na plac budowy, gdzie wyrzucany był urobek z prac pogłębiarskich i szukali w nim bursztynu. Nie obyło się bez interwencji policji.

Poszukiwacze bursztynu


Jak zapewniła Kierzkowska, na placu budowy poszukiwaczy bursztynu już nie ma, bo wykonawca podjął w tym zakresie stosowne działania; wzmocnił ochronę obiektu i poprosił policję o dodatkowe patrole.

Adamczyk: Przekroczyliśmy półmetek prac na przekopie Mierzei Wiślanej

Przekroczyliśmy półmetek prac na Mierzei Wiślanej. Nie ma powodów, dla których nastąpiłoby jakiekolwiek opóźnienie robót – zadeklarował w Polskim...

zobacz więcej

– Widać osoby poszukujące bursztynu w okolicy, na plaży czy w płytkim podbrzeżu, co jest dozwolone bez używania sprzętu typu pompy, wykonywania wykopów, nie na wydmach i nie w lesie – dodała rzeczniczka Urzędu Morskiego.

Wykonawca pracuje m.in. w miejscu nowych mostów obrotowych nad kanałem żeglugowym. Przekierowanie ruchu na most południowy jest planowane w czerwcu tego roku. Wynika z tego, że turyści zmierzający w stronę Krynicy Morskiej będą mogli jechać już po nowym moście, obserwując prace budowlane.

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej w wakacje


W wakacje nadal będzie można korzystać z punktu widokowego oznaczonego w zeszłym roku.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 km. Samo przejście przez zalew wyniesie nieco ponad 10 km, po rzece Elbląg – także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

Czytaj także: Przekop Mierzei i bursztyn. Jak legalnie szukać „złota Bałtyku”?

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej