RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burze z gradem i intensywne opady. Obowiązują alerty IMGW

Synoptycy IMGW informują, że we wtorek niemal w całym kraju spadnie deszcz. Miejscami wystąpią burze z gradem. Temperatura wyniesie dziś od 10 st. nad morzem do 21 na wschodzie. Obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia dla kilku województw w związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami.

Istny rollercoaster – załamanie pogody. Słońce, śnieg i zamiecie [PROGNOZA NA 7 DNI]

Prognoza pogody IMGW: na zmianę chmury i słońce, przelotne opady deszczu i lokalne burze – tak zapowiada się właśnie rozpoczęty, przedostatni...

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, burzami oraz wezbraniami na mniejszych dopływach większych rzek na wschodzie i na zachodzie. Dynamiczna pogoda ma związek z mieszaniem się nad Polską wilgotnych mas powietrza z południa i suchych z północy.

Opady dziś mogą pojawić się w całym kraju. Do popołudnia obowiązują ostrzeżenia IMGW przed intensywnym deszczem i burzami wydane dla regionów leżących w pasie od Pomorza do Śląska i Małopolski.

Jak mówi rzecznik IMGW, burze wystąpią też na wschodzie i zachodzie, mogą być gwałtowne. – Z tych burz może spaść do 25 mm na metr kwadratowy. Wiatr będzie sięgał 70 km/h; to spowoduje wydawanie ostrzeżeń meteorologicznych dla Polski zachodniej i wschodniej – powiedział Grzegorz Walijewski.

IMGW ostrzega także przed wezbraniami mniejszych dopływów głównych rzek na terenie woj. wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubelskiego.

Dziś najchłodniej będzie w pasie centralnym od Małopolski po Pomorze, zaledwie 12-14 st., chłodniej na Pogórzu i nad wschodnim wybrzeżem, 9-10 st. Nieco cieplej będzie na zachodzie, ok. 16-17 st., najcieplej na wschodzie, zwłaszcza Mazowszu i Lubelszczyźnie - ok. 20 st.

źródło:
Zobacz więcej