RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Vatsterzy oskarżeni za wyłudzenia podatku na „handlu” kawą i energetykami

Na fikcyjnym handlu produktami spożywczymi oszuści zarobili fortunę (fot. Shutterstock/DarSzach)
Na fikcyjnym handlu produktami spożywczymi oszuści zarobili fortunę (fot. Shutterstock/DarSzach)

Lubelskie „pezety” Prokuratury Krajowej oskarżyły sześć osób o udział w gangu wyłudzającym podatek VAT na handlu artykułami spożywczymi takimi jak kawa czy napoje energetyczne. Vatsterzy odpowiedzą także za transfery ponad 9,3 mln, które miały ukryć nielegalnie zdobyte pieniądze. W śledztwie prokuratura skierowała już do sądów pięć aktów oskarżenia przeciwko 40 osobom, w tym organizatorom przekrętów podatkowych.

Gang zarobił miliony na fikcyjnym eksporcie kawy, słodyczy i energetyków do Czech

Majątki warte blisko 10 mln zł odkryli śledczy szczecińskich pezetów u członków gangu zajmującego oszustwami podatkowymi przy się sprzedaży...

zobacz więcej

Przekręt na towarach spożywczych opierał się na klasycznej karuzeli podatkowej. W celu uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT wykorzystano spółki o statusie tzw. znikającego podatnika oraz bufora i brokera, a także podmioty zagraniczne zarządzane przez obywateli polskich lub obcokrajowców.

Firmy kontrolowane przez członków grupy, zarejestrowane w krajach unijnych, kupowały oficjalnie produkty spożywcze (głównie kawę i napoje energetyczne) od polskich dostawców. Dzięki wykorzystaniu instytucji wewnątrzwspólnotowego prawa nabywały towar w cenie netto.

Produkty jednak nie opuszczały Polski, ale trafiały do dystrybucji po atrakcyjnych cenach, ponieważ oszuści nie płacili podatku VAT. Oficjalnietowar był odsprzedawany polskim firmom, często poniżej kosztów zakupu.

Grupa działała od lutego 2016 r. do września 2017 r. na terenie Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i Bułgarii.

Boss gangu vatsterów oskarżony o oszustwa podatkowe drugi raz w ciągu roku

O zbrodnię vatowską został oskarżony śląski biznesmen Dariusz Cz., który miał kierować gangiem wyłudzającym podatek VAT na handlu artykułami...

zobacz więcej

40 vatsterów odpowiada już przed sądem


Wśród osób objętych najnowszym aktem oskarżenia są zarządcy firm wykorzystywanych jako bufory i tzw. spółki wiodące (zarejestrowanych poza granicami Polski, które fikcyjnie handlowały między sobą towarami).

Aby ukryć nielegalnie wyłudzone pieniądze, vatsterzy ci przepuścili przez sieć podmiotów ponad 9,3 mln zł, które ukryto na kontach grupy.

Według śledczych z lubelskich „pezetów”, w wyniku działalności sześciu oskarżonych Skarbu Państwa stracił co najmniej 4,3 mln zł. Vatsterom grozi do 10 lat więzienia.

Ciekawostką jest fakt, że jeden z vatsterów odpowiadających już przed sądem w innej sprawie, spłacił 9 mln zł. To cała suma kwestionowanych przez prokuraturę należności podatkowych, które wyłudziła firma tego oskarżonego.

W śledztwie prokuratura skierowała już do sądów pięć aktów oskarżenia przeciwko 40 osobom, w tym organizatorom opisanych przekrętów podatkowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej