RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sprzedawali towary z Azji, nie płacili podatków. Zarobili ponad 21,5 mln zł

Miliony złotych stracił Skarb Państwa na działalności polsko-hindusko-ukraińskiej grupy, która sprowadzała towary z Azji, nie płacąc za nie podatków. Z ustaleń Prokuratury Regionalnej w Warszawie wynika, że przestępcy zarobili w ten sposób co najmniej 21,5 mln zł. Pięć osób, w tym boss grupy i jego najbliżsi współpracownicy, zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBŚP i KAS.

Potężna akcja CBA. 300 funkcjonariuszy, miliardy strat i 18 zatrzymanych

Prawie 300 agentów CBA, przy wsparciu Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej, zatrzymało 18 osób. Sprawa dotyczy przetransferowania co...

zobacz więcej

Międzynarodowa grupa działała w latach 2017-21 na Mazowszu. Zajmowała się importem towarów z Azji i sprzedażą ich, głównie na terenie Wólki Kosowskiej, uchodzącej za największe w Polsce centrum dystrybucji tych dóbr.

Przestępcy nie zamierzali jednak płacić podatków czy ceł. Sprowadzali towar drogą morską do portów w zachodniej Unii Europejskiej. Były to głównie tekstylia, sprzęt AGD i kosmetyki.

Oficjalnie importerami były firmy, których w rzeczywistości jedyną rolą było pozorowanie legalnej działalności
. Towar przeładowywano na ciężarówki, którymi transportowano go do Polski. Za sprawą fikcyjnych transakcji między firmami słupami nie sposób było dojść do prawdziwych importerów.

Kolejna sieć spółek, kontrolowanych przez grupę, wykorzystywana była do prania zysków. Pieniądze transferowano do Chin, Hong-Kongu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

O tym, jak dochodowe było to przedsięwzięcie, świadczą ustalenia śledczych z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Według nich przestępcom udało się wysłać z Polski ok. 21,5 mln zł. Skarb Państwa stracił na ich działalności co najmniej 6 mln zł.

Biznesmeni z Wietnamu zatrzymani. Faktury na ćwierć miliarda

Dwoje biznesmenów pochodzenia wietnamskiego zajmujących się obrotem tekstyliami zatrzymali funkcjonariusze łódzkiej delegatury Centralnego Biura...

zobacz więcej

Kadra kierownicza za kratami


W minionym tygodniu funkcjonariusze białostockiego zarządu CBŚP, Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali bossa grupy i cztery osoby ze ścisłego jej kierownictwa. Wiadomo, że chodzi o Ukraińca i czterech Polaków, w tym dwóch hinduskiego pochodzenia.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. „kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, uczestnictwa w tej organizacji, nieujawnienie transakcji i przychodów podlegających opodatkowaniu oraz pranie brudnych pieniędzy. Na wniosek prokuratora sąd aresztował całą piątkę na trzy miesiące.

Śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej