RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ile będziemy płacić na służbę zdrowia? Internauci dopytywali premiera o Polski Ład

(fot. Facebook/Mateusz Morawiecki)
(fot. Facebook/Mateusz Morawiecki)

Jak zmieni się kwota wolna od podatku? Ile będziemy płacić na służbę zdrowia? Kiedy rząd skutecznie opodatkuje wielkie międzynarodowe koncerny? Czy grozi nam czwarta fala COVID-19? – takie m.in. pytania padły podczas poniedziałkowej sesji „Q&A” na Facebooku, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

„Dla tych, którzy żyją od pierwszego do pierwszego”. Kiedy rząd rusza z realizacją Polskiego Ładu?

O poprawie kondycji służby zdrowia oraz zwiększeniu poziomu wynagrodzeń mówił w pierwszym dniu kampanii promującej Polski Ład premier Mateusz...

zobacz więcej

Polski Ład. Jakie zmiany w składkach zdrowotnych?


Premier pytany, jak będzie liczona składka zdrowotna dla przedsiębiorców, odparł, że w tej kwestii nic się nie zmieni. – Będzie tak, jak do tej pory, z tym że składka zdrowotna będzie płacona liniowo od dochodu – podkreślił.

Zapewnił, że osoby, które zarabiają 5–6 tys. zł nie odczują tej zmiany, a osoby, które zarabiają mniej odczują ją pozytywnie.

– Przede wszystkim te dodatkowe zasady dotkną kogoś, kto zarabia znacząco więcej i tam rzeczywiście pojawią się większe płatności – mówił Morawiecki.

– Dzisiaj, jak ktoś zarabia 25–40 tys. zł, to płaci składkę, którą dodatkowo może sobie odliczyć od podatku i ta składka jest w wysokości około pięćdziesięciu kilku złotych. To nie daje podstaw do finansowania służby zdrowia – dodał szef rządu.

Premier zapewnił, że jego rząd będzie chciał stworzyć sprawiedliwy system podatkowy.

Kwota wolna od podatku. Sami o to apelowali, teraz ostro krytykują

– Praca w Polsce musi się opłacać – mówili w marcu tego roku Borys Budka i Rafał Trzaskowski z PO. Zaznaczali, że kwota wolna od podatku jest w...

zobacz więcej

– Osoby, które de facto zarabiają więcej, mogą procentowo płacić mniejsze daniny. To nie jest w porządku, taki system nazywa się systemem degresywnym i chcemy to zmienić. Chcemy, żeby 18 mln Polaków, którzy zarabiają mniej, otrzymują mniejsze uposażenie byli beneficjentami tej zmiany – mówił szef rządu.

– Natomiast w przypadku umowy o pracę, np. sytuacja pracowników nie zmieni się do wynagrodzenia około 11 tys., 10,5–11 tys. zł, a tych, którzy zarabiają do średniej krajowej, a takich jest około 2/3, sytuacja się poprawi. Ta zmiana, ten ruch, który proponujemy jest ruchem jak najbardziej sprawiedliwym i właściwym – dodał Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że większość osób do 40. roku życia, w tym na terenach zarówno wiejskich, jak i miejskich, zarabia poniżej 5 tys. zł brutto. – Ta zmiana ma im poprawić warunki pracy, ma spowodować, żeby zarabiali więcej i to jest sprawiedliwa zmiana – mówił. 

O ile wzrośnie kwota wolna od podatku?


Szef rządu podkreślił, że podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł będzie oznaczać kwotę wolną wyższą niż we Francji, Hiszpanii czy Włoszech.

Mieszkaniowy filar Polskiego Ładu. Premier: To strategia zadomowienia Polaków [WIDEO]

Polski Ład to także strategia zadomowienia się Polaków; tam, gdzie chcą mieszkać – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Stalowej Woli. Jak...

zobacz więcej

– To wielki wysiłek finansowy. To będzie kosztowało budżet państwa i samorządy około 22 mld zł, a inne wydatki zaplanowane w Polskim Ładzie to dodatkowe 20–30 mld zł – mówił premier.

– 22–23 mld zł to ok. 1 proc. PKB, czyli my musimy znaleźć finansowanie na około 2 proc. PKB między 40 a 60 mld, w zależności od tego, o którym roku mówimy – dodał Morawiecki.

Podkreślił, że środki te mają pochodzić m.in. z „likwidacji szarej strefy”, miejsc, w których nie są płacone podatki, oraz przez walkę z rajami podatkowymi. 

Kiedy opodatkowanie koncernów międzynarodowych?


Premier pytany o opodatkowanie międzynarodowych korporacji zaznaczył, że rządowi bardzo zależy na opodatkowaniu zagranicznych firm, które osiągają przychody prowadząc w Polsce działalność biznesową, przynoszącą dochody.

Dla kogo Polski Ład? Sasin: Skorzystają wszyscy Polacy

Niech politycy opozycji przestaną krytykować. Jeśli mają inne propozycje, niech wyłożą je na stół. W tej chwili jest tylko krytyka, ale nie ma...

zobacz więcej

– Ale chcemy doprowadzić do tego w kooperacji z innymi krajami, ponieważ obawiamy się, że w przeciwnym razie pozbawieni będziemy pewnych dużych inwestycji. Umówiliśmy się w Unii Europejskiej, ze OECD wypracuje zasady podatku cyfrowego, zaadoptowane później przez wszystkie państwa członkowskie – zaznaczył Morawiecki.

– Nie odpuszczamy tego tematu (...) walczymy mocno z rajami podatkowymi, to jest element tego samego planu różnych schematów prawniczych, które pozwalają umykać z podatkami właśnie do Luksemburga, Holandii czy do Irlandii – dodał.

Premier zaapelował też do tych państw, aby przestały „żyć kosztem innych”. – Wszystkie te firmy zarejestrowane w Luksemburgu czy Irlandii powinny płacić podatek proporcjonalnie do biznesu, jaki uzyskują w innych krajach – zaznaczył.

Podkreślił, że opodatkowanie międzynarodowych koncernów będzie możliwe, gdy wszystkie kraje UE będą prezentować wspólne podejście do tej kwestii.

– Kilka miesięcy temu zaprezentowaliśmy pierwszą odsłonę takiego podatku. Nazwaliśmy go cyfrowym, ale zorientowani w tym temacie doskonale wiedzą, że on odnosi się do gigantów cyfrowych – mówił premier, odnosząc się do niedawnego projektu PiS dotyczącego tzw. podatku od mediów.

– Reakcje na to były bardzo trudne, niestety na tamten moment nie mieliśmy większości parlamentarnej do przegłosowania tej opłaty cyfrowo-reklamowej, ale nie będziemy ustępować z tego tematu – zastrzegł. 

Polski Ład. „Zysk dla ok. 70 proc. osób płacących podatek dochodowy”

Na Polskim Ładzie zyska 18 mln osób, czyli ok. 70 proc. podatników płacących podatek dochodowy - zadeklarował w poniedziałek wiceminister finansów...

zobacz więcej

Czy będzie czwarta fala COVID-19?


– Mam ogromną nadzieję, że nie, ale naukowcy i lekarze epidemiolodzy przestrzegają nas przed czwartą falą koronawirusa. Ona jest realnym zagrożeniem – oświadczył premier.

– Jeśli nie osiągniemy odporności zbiorowej, a ta jest możliwa tylko wtedy, kiedy osiągniemy pewien poziom procentowy zaszczepienia w całym społeczeństwie, to grozi nam czwarta fala, a w ślad za nią wszystkie „różne polityki pandemiczne”, których absolutnie bym nie chciał – powiedział.

Podkreślił, że COVID-19 jest bardzo groźną chorobą. – Nie raz przechytrzyła wiele państw świata, żeby nie powiedzieć, że wszystkie rządy. Spodziewano się pewnego obrotu zdarzeń, a mieliśmy do czynienia z zupełnie innym przebiegiem epidemii – zwrócił uwagę Morawiecki.

Oświadczył, że „podchodzi z ogromną pokorą do tego, co będzie za kilka miesięcy”. – Chcemy mocno promować akcję szczepień. Stąd też, za moment, szczepić się będą mogli 16-latkowie i 17-latkowie – wskazał.

Podkreślił, że szczepionka jest bardzo skuteczna. – To wielka nadzieja na całkowite pozbycie się choroby – stwierdził szef rządu.

źródło:
Zobacz więcej