RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sale tortur, podtapianie, bicie. Szokujące relacje jeńców o rosyjskich zbrodniach

Sala na terenach okupowanego Donbasu, w której mieli być torturowani Ukraińcy  (fot. Telegram/traktorist_dn)
Sala na terenach okupowanego Donbasu, w której mieli być torturowani Ukraińcy (fot. Telegram/traktorist_dn)

Najnowsze

Popularne

Katowanie, rażenie prądem, podtapianie. Brak snu i regularne bicie. Masowych tortur na ukraińskich cywilach dokonują Rosjanie i podlegli Moskwie separatyści z Donbasu w tajnym więzieniu w Doniecku – wynika z zaprezentowanego w poniedziałek raportu „Izolacja. Głosy z piwnicy”. Jeden jego bohaterów, Sokołow Walerij Anatolijewicz, mówi, że był więziony przez dwa lata. Teraz opowiada o tym, przez jakie tortury przechodził. Czy będzie reakcja Zachodu?

Trwa „pełzająca aneksja” wschodniej Ukrainy. Kreml stosuje taktykę faktów dokonanych

Sprzeciw Zachodu wobec wspierania przez Rosję separatystów kontrolujących wschodnie tereny Ukrainy, na niewiele się zdaje. Kreml metodą faktów...

zobacz więcej

„Izolacja. Głosy z piwnicy” – to ponad 60-stronicowy dokument o zbrodniach, który powstał na podstawie relacji jeńców. Jego autorami są polska dziennikarka przebywająca na stałe na Ukrainie Monika Andruszewska i ukraiński prawnik Witalij Chekało. Raport został przygotowany na zlecenie europosłanki Anny Fotygi z grupy europejskich konserwatystów. W poniedziałek zorganizowano wideokonferencję poświęconą raportowi.

Rosjanie zgotowali horror ukraińskim jeńcom


– Stosunek do wszystkich przebywających tam, jest okrutny. To realnie stało się obozem koncentracyjnym – relacjonował jeden z jeńców przetrzymywany w latach 2016-2019, bez żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym.

„W raporcie są fakty łamania praw człowieka w rozumieniu prawa międzynarodowego dokonywane przez Rosjan oraz tak zwanych separatystów na terenie tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej” – napisano we wstępie raportu.

Zobacz cały raport:


Kliknij, by otworzyć

Z dokumentu wynika, że Rosjanie i wspierani przez Moskwę separatyści stosują tortury fizyczne i psychiczne wobec ludności cywilnej Ukrainy na okupowanym przez nich Donbasie.

Mowa jest w nim przede wszystkim o torturowaniu i katowaniu cywilów w Zakładzie Materiałów Izolacyjnych w Doniecku. Ale jest także informacja o tym, że podczas trwającego od 2014 roku konfliktu zbrojnego w Donbasie, do niewoli w ręce wspieranych przez Rosję separatystów trafiło prawie 4 tysiące obywateli Ukrainy.
teraz odtwarzane
Anna Fotyga o raporcie nt. rosyjskich zbrodni i tortur na Ukrainie

Zobacz także: Gwałty i tortury. Media o raporcie ONZ nt. rosyjskich najemników

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej