RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Mamy gotowe akty prawne”. Premier odpowiada na pytania o priorytety Polskiego Ładu

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Mateusz Marek)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Mateusz Marek)

Chcemy ruszyć szeroką ławą z wieloma projektami, zwiększenie zasobów mieszkaniowych i możliwość pozyskania mieszkania są dla nas priorytetem; mamy przygotowane akty prawne, które pozwolą realizować zapowiedzi dot. służby zdrowia – mówi w wywiadzie dla „Wprost” premier Mateusz Morawiecki.

Polski Ład. „Zysk dla ok. 70 proc. osób płacących podatek dochodowy”

Na Polskim Ładzie zyska 18 mln osób, czyli ok. 70 proc. podatników płacących podatek dochodowy - zadeklarował w poniedziałek wiceminister finansów...

zobacz więcej

Szef rządu pytany o priorytetowe projekty z Polskiego Ładu poinformował, że wśród nich znajdą się te dotyczące mieszkalnictwa.

„Chcemy szeroką ławą ruszyć z wieloma projektami. Projekty, które dotyczą bezpośrednio życia milionów Polaków, jak na przykład zwiększenie zasobów mieszkaniowych i możliwości pozyskania swojego mieszkania, są niewątpliwie dla nas priorytetem” – powiedział.

„Mamy przygotowane akty prawne, które pozwolą realizować wiele z zapowiedzi związanych z zasadniczą reformą służby zdrowia. Prawie wszystkie zmiany dotyczące ochrony zdrowia są już gotowe. Bardzo szybko ruszymy z inwestycjami dotyczącymi infrastruktury (w tym transportu bezemisyjnego) i usługami publicznymi” – dodał szef rządu.

Zapewnił, że rząd ma przygotowany „program prefinansowania wielu projektów związanych z Krajowym Planem Odbudowy”, w tym „system promes i specjalnie dopasowany montaż linii budżetowo-kredytowych pod realizację szybko uruchamianych projektów”.

Premier pytany o zapowiedź likwidacji umów śmieciowych, odparł, że jeśli ktoś będzie chciał pozostawić formę umowy o dzieło, to będzie miał taką szansę.

Przeczytaj też: Kwota wolna od podatku. Sami o to apelowali, teraz ostro krytykują

Mieszkaniowy filar Polskiego Ładu. Premier: To strategia zadomowienia Polaków [WIDEO]

Polski Ład to także strategia zadomowienia się Polaków; tam, gdzie chcą mieszkać – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Stalowej Woli. Jak...

zobacz więcej

„Jeśli ktoś chce pracować na umowie o dzieło i pracuje w sposób ewidentnie nieregularny, i wynika to z charakteru jego pracy, to chcemy utrzymać taką możliwość. Ale nie chcemy, żeby pracodawcy dokonywali arbitrażu pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie – i z tego tytułu pozbawiali ludzi właściwego ubezpieczenia, w tym także emerytalnego, a także np. prawa do urlopu” – powiedział szef rządu.

Poinformował, że prowadzone są prace nad ustawą, w której będzie „zapis dotyczący charakterystyki pracy oraz form jej opodatkowania i oskładkowania”.

Programy mieszkaniowe


Szef rządu w kontekście programów mieszkaniowych zapewnił, że „gwarancje będą do mieszkań według kryterium ustalonej ceny na rynkach lokalnych”, co jego zdaniem – może doprowadzić w niektórych wypadkach wręcz do spadku cen.

Dopytywany o to, kiedy poszczególne zmiany wejdą w życie, odparł, że Polacy odczują zmiany za kilka miesięcy, jednak zastrzegł, że te dotyczące systemu podatkowego pojawią się w przyszłym roku.

„W przypadku służby zdrowia, zniesienia limitów do specjalistów, Polacy odczują zmianę za mniej więcej rok” – zapewnił premier.

„Dla tych, którzy żyją od pierwszego do pierwszego”. Kiedy rząd rusza z realizacją Polskiego Ładu?

O poprawie kondycji służby zdrowia oraz zwiększeniu poziomu wynagrodzeń mówił w pierwszym dniu kampanii promującej Polski Ład premier Mateusz...

zobacz więcej

Pytany o sporne programy, na które nie zgodzili się koalicjanci, szef rządu wskazał na dodatkowe zmiany dotyczące podatków.

„Myśleliśmy nad jeszcze innymi zmianami w podatkach, ale na to nie zgadzało się Porozumienie. W przypadku naszego drugiego koalicjanta, Solidarnej Polski, ucieramy nasze stanowiska w sprawie tempa zmian w polityce energetycznej” – powiedział Morawiecki.

Premier pytany o zarzuty stawiane przez NIK, dotyczące zorganizowania wyborów korespondencyjnych, odparł, że wówczas podjął decyzje wynikające z konstytucji i „bronił” konstytucji.

Pytany o kwestię nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej Morawiecki zapewnił, że będzie ona wkrótce procedowana w Sejmie.

Szef rządu krytykował sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. „Jednak cały czas polski wymiar sprawiedliwości jest nieefektywny, niezelektronizowany, niezinformatyzowany. Procesy sądowe ślimaczą się, a wiele wyroków podejmowanych jest contra legem” – ocenił.

„Jest tu jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Warto rozmawiać z ludźmi z tego środowiska, którzy mają dobre pomysły i dobrą wolę do reformy. Pamiętajmy jednak też, że jest grono osób, które celowo opóźnia potrzebne zmiany” – powiedział premier.

Zobacz też: „Mamy obraz spójnej polityki mieszkaniowej państwa”. Ekspert o zapowiedzi ws. kredytów na mieszkanie

źródło:

Zobacz więcej