RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Paszporty covidowe. „Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu KE”

Najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie KE ws. paszportów covidowych (fot. David Benito/Getty Images)
Najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie KE ws. paszportów covidowych (fot. David Benito/Getty Images)

Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kwestii tzw. paszportów covidowych. Według jego zapowiedzi ma to nastąpić 20 maja.

Morawiecki o „paszportach covidowych”: Zajmiemy się tym na Radzie Europejskiej

Zasadami dotyczącymi ewentualnych „paszportów covidowych”, na które naciskają państwa Europy Zachodniej i Południowej, będziemy się zajmować na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek w Radiu Zet był pytany m.in. o tzw. paszporty covidowe i ich testowanie w Polsce. – Mieliśmy deklarację z KE, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską – poinformował.

– Mam nadzieję, że po tych pierwszych testach, po 20 maja, będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja –dodał. Jak jednak zastrzegł, najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie Komisji zanim decyzje ws. paszportów covidowych zostaną podjęte w Polsce.

Niedzielski mówił również o tym, że projekty związane z Polskim Ładem będą dyskutowane na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. – Zaczynamy od zdrowia, profilaktyki dla osób powyżej 40. roku życia i zniesienia limitów dostępu do świadczeń do specjalistów – przekazał.

Zobacz także: KE obawia się fałszerstw w kwestii paszportów covidowych


Paszport szczepionkowy. Grecja wśród pierwszych krajów testujących cyfrową wersję

Grecja będzie jednym z krajów, które jako pierwsze przetestują „zielony” cyfrowy paszport szczepionkowy – podał w piątek grecki portal...

zobacz więcej

Niedzielski odniósł się także do pytania, czy nie obawia się, że liczba chętnych na szczepienia będzie topnieć. – W pewnym momencie dojdziemy do sytuacji, że to raczej szczepienia będą szukały chętnych. Najprawdopodobniej stanie się to w czerwcu – skomentował. Przekazał przy tym, że według jego informacji wśród 16- i 17-latków zapisało się już 60 tys. osób.

Od dzisiaj są zapisy właśnie dla tej grupy wiekowej. Szef MS podkreślił przy tym, że rząd stara się przekonywać Polaków do szczepień i nie ma dyskusji o tym, żeby były one obowiązkowe.

Minister zdrowia poinformował też, że do wakacji zostanie przygotowana ustawa o jakości w polskim systemie opieki zdrowotnej – jak są leczeni pacjenci, jak są obsługiwane dane jednostki medyczne, jak są zarządzane poszczególne jednostki. – Taki zaczątek jest już w onkologii – przekazał. Jak wyjaśnił, dzięki temu pacjent będzie mógł sprawdzić, gdzie dane zabiegi wykonywane są najlepiej.

źródło:

Zobacz więcej