RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polski Ład. „Zysk dla ok. 70 proc. osób płacących podatek dochodowy”

Nowy program ma wpłynąć na kwestie podatków (fot. Shutterstock/Andrzej Rostek)
Nowy program ma wpłynąć na kwestie podatków (fot. Shutterstock/Andrzej Rostek)

Na Polskim Ładzie zyska 18 mln osób, czyli ok. 70 proc. podatników płacących podatek dochodowy - zadeklarował w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że na reformie na jedną osobę, która straci – zyska siedem.

„Polska potrzebuje nowego impulsu”. PiS zapowiada konwencję i „Polski Ład” [WIDEO]

Ostatnie przygotowanie przed prezentacją nowej ofensywy programowej Prawa i Sprawiedliwości. Już w sobotę partia Jarosława Kaczyńskiego na...

zobacz więcej

W poniedziałek na antenie Programu I Polskiego Sarnowski przekonywał o zaletach zaprezentowanego w sobotę Polskiego Ładu, czyli strategii pobudzania polskiej gospodarki po pandemii COVID-19.

Wiceszef resortu finansów przekonywał, że na reformie ma zyskać 18 mln osób. – To jest ok. 70 proc. podatników płacących podatek dochodowy. Połowa z tych 18 mln osób, czyli 9,5 mln podatników w ogóle nie będzie płacić PIT – zaznaczył.

Sarnowski wskazał, że to oznacza m.in. brak podatku dochodowego od osób zarabiających miesięcznie płacę minimalną oraz 2/3 emerytów.

– Skorzysta też na tym klasa średnia, bo o połowę mniej osób zapłaci podatek dochodowy w wysokości 32 proc. Ta liczba spadnie z 1,2 mln do niewiele ponad 620 mln – wyliczał.

Co znajdzie się w Polskim Ładzie? Dziś prezentacja programu PiS

Prawo i Sprawiedliwość w sobotę o godz. 10 zaprezentuje Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program partii. Na konwencji pojawią się...

zobacz więcej

Wiceminister dodał, że najwięcej na reformach zyskają osoby zarabiające do 1,5 płacy minimalnej, czyli do ok. 5-6 tys. zł miesięcznie.

Sarnowski pytany o to, kto straci na zmianach sytemu podatkowego, zwrócił uwagę, że wyższy podatek może się pojawić u osób, które miesięcznie zarabiają ponad 11 tys. zł. – Osób, które stracą na reformie jest ok. 2,5 mln, czyli na każdą osobę która traci jest siedem, które zyskuje – powiedział.

Zobacz także: Zmiany ws. podatków


Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

źródło:

Zobacz więcej